Diabetická neuropatia (nervové ochorenie)

DYSFUNKCIA NERVOVEJ SÚSTAVY

obávaným následkom je syndróm diabetickej nohy

 

Poškodenie nervov je bežným následkom diabetu. Neuropatia sa nedá liečiť ani zvrátiť. Liečba má za cieľ predovšetkým zabrániť zhoršeniu, prinavrátiť kvalitu života a tlmiť príznaky.

Diabetická neuropatia je jednou z neskorších komplikácií diabetu a spôsobuje viacero porúch súvisiacich so somatickou (periférnou) a/alebo autonómnou nervovou sústavou. Spúšťacími faktormi sú ukladanie cukrových alkoholov (polyolov) pozdĺž nervových membrán, obehové poruchy v nervoch spôsobené poškodením malých ciev a zmeny faktorov zodpovedných za rast nervov. 

Diagnostické kontroly musia odlíšiť iné druhy neuropatie (nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok vitamínov, vírusové infekcie, vplyv chemoterapie, vystavenie ťažkým kovom, iné metabolické ochorenia). Asi u 30 % pacientov trpiacich diabetom 1. a 2. typu vzniká diabetická neuropatia. Na riziko má vplyv kontrola metabolizmu, dĺžka trvania diabetu, vek pacienta, hypertenzia, poruchy metabolizmu tukov alebo ďalšie neskoršie komplikácie diabetu (retinopatia, nefropatia).

U polovice diabetikov sa po 10 rokoch prejavia príznaky diabetickej neuropatie. Niekedy sa diabetická neuropatia neprejavuje žiadnymi príznakmi (subklinická) alebo je príznakov mnoho. Hlavnými typmi diabetickej neuropatie sú periférna senzomotorická neuropatia a autonómna neuropatia.

Periférna senzomotorická neuropatia
Periférna senzomotorická neuropatia (80 % všetkých prípadov neuropatie) spôsobuje nervové poruchy v končatinách, ktoré sa zvyčajne vyskytujú symetricky (na oboch stranách), a týka sa najmä dolných končatín (chodidlá a nohy). Príznaky veľmi často postupujú od prstov alebo dlaní do predkolenia alebo predlaktia.

Typickými príznakmi diabetickej neuropatie sú:

  • Znížená citlivosť na teplotu alebo bolesť

  • Pálivá, ostrá bolesť

  • Pálenie, mravčenie

  • Necitlivosť

  • Syndróm nepokojných nôh
     

Diabetici trpiaci neuropatiou pociťujú parestéziu (mravčenie a pálivá bolesť najmä v noci), necitlivosť (dotyk, bolesť, teplota, vibrácie), majú narušenú funkciu nervov vyživujúcich svaly na nohách a poruchy reflexov. Závažným dôsledkom diabetickej neuropatie je syndróm diabetickej nohy (SDN). Pacienti si pre znížené vnímanie bolesti neuvedomujú zranenia. Ďalšou komplikáciou môžu byť aj infekcie. 

Pre dobrú kontrolu metabolizmu musia byť diabetici náležite poučení diabetologickým tímom. Pravidelné kontroly pomáhajú predchádzať syndrómu diabetickej nohy a s ním súvisiacim komplikáciám. Jednoduché kontroly, napríklad test s vidlicovou ladičkou na vnímanie vibrácií či test na rozlišovanie chladu/tepla alebo ostrosti/tuposti, pomáhajú lekárovi odhaliť poškodenie nervov aj vtedy, keď ešte pacient nepociťuje žiadne príznaky.

Autonómna neuropatia
Autonómna diabetická neuropatia zasahuje takzvanú vegetatívnu nervovú sústavu a môže spôsobiť poruchy funkcie viacerých orgánov. To spôsobuje znížené vnímanie hypoglykémie spôsobené nedostatočnou kontrareguláciou, bezbolestný infarkt, poruchy regulácie srdcovej frekvencie, srdcovú arytmiu, poruchy regulácie krvného tlaku a obehu, poruchy vylučovania potu (suchá koža, ktorá sa ľahko poraní), poruchy žalúdočnej/črevnej funkcie, poruchy funkcie močového mechúra a erektilnú dysfunkciu.

V rámci prevencie a liečby hrá dôležitú úlohu kontrola optimalizovanej hladiny glukózy v krvi. Dôležité je tiež normalizovať krvný tlak. Ďalšou možnosťou je liečba symptómov ochorenia (lieky proti bolesti, lieky proti epilepsii). Niektoré štúdie poukazujú na pozitívny účinok liečby kyselinou alfa-lipoovou. Najdôležitejšie je včas diagnostikovať rizikových pacientov, najmä aby sa predišlo syndrómu diabetickej nohy.