Aké typy diabetu existujú?

1. TYP /2. TYP/3. TYP/GESTAČNÝ DIABETES

Príčiny a liečba sa výrazne líšia v závislosti od typu

 

Diabetes 1. typu
Diabetes 1. typu sa zvyčajne vyskytuje v mladom veku a v detstve. Za jeho príčinu sa považuje poškodenie buniek pankreasu produkujúcich inzulín spôsobené kombináciou dedičných faktorov, vírusových infekcií a iných, dosiaľ nevysvetlených škodlivých príčin ochorenia. Vôbec nedochádza k produkcii inzulínu (absolútny nedostatok inzulínu), a tak je denné podávanie inzulínu potrebné na prežitie. Je tiež dôležité dbať na výživu a fyzickú aktivitu.

 

Metabolický syndróm
Než sa diabetes 2. typu prejaví abnormálnymi hodnotami hladiny glukózy v krvi, t. j. výrazne zvýšenou hladinou glukózy v krvi, zvyčajne tomu predchádza dlhotrvajúce počiatočné štádium. Veľmi často sa objavuje spolu s tzv. metabolickým syndrómom. Pre ten je charakteristická obezita, vysoká hladina tukov v krvi, vysoký krvný tlak a inzulínová rezistencia.

 

Diabetes 2. typu
Diabetes 2. typu sa vyskytuje najmä po 40. roku života. Pre zmenu životného štýlu v industrializovaných krajinách (nadváha a málo pohybu) sa však dnes diabetes 2. typu čoraz častejšie prejavuje aj u mladších osôb (osôb v mladom veku). Dedičná predispozícia a nadváha sú najvýznamnejšími rizikovými faktormi. Inzulín vytvorený v tele má potom nedostatočný účinok (inzulínová rezistencia), čo vedie k zvýšeniu tvorby inzulínu (hyperinzulinémia), ktorá potom spôsobuje preťaženie b buniek a ich predčasné vyčerpanie (relatívny nedostatok inzulínu).

 

Diabetes 3. typu
Diabetes 3. typu, alebo iné zriedkavé špecifické typy diabetu, zahŕňa viaceré osobitné formy diabetu. Tento typ diabetu môže mať rôzne príčiny, napr. genetické poruchy beta buniek (MODY), genetické poruchy účinku inzulínu, ochorenia pankreasu, ochorenia/poruchy hormonálnej sústavy, lieky alebo chemické látky, vírusy, autoimunitné ochorenia, genetické syndrómy.

 

Gestačný diabetes
Táto metabolická porucha je spôsobená zníženým účinkom inzulínu počas tehotenstva. Riziko je zvýšené u žien starších ako 25 rokov, ktorých príbuzní prvého stupňa trpia diabetom. Pre vývoj dieťaťa je však normálna hladina glukózy v krvi mimoriadne dôležitá. Keď tehotenstvo skončí, hladina krvnej glukózy sa znova vráti do normálu. Riziko neskoršieho vzniku diabetu 2. typu je však zvýšené. 

 

Sekundárny diabetes
Vzniká v dôsledku vážnych ochorení pankreasu, žliaz (napr. hypertyroidizmus) a užívania liekov (napr. kortizol).