Samomonitorovanie hladiny glukózy v krvi

LEPŠIA KVALITA ŽIVOTA, MENEJ VEDĽAJŠÍCH ŠKÔD

Samomeranie je základom úspešnej liečby diabetu

 

Samomonitorovaním hladiny glukózy v krvi kontrolujete svoj diabetes pre lepšiu kvalitu života a menej následných škôd. Pravidelné meranie pomáha predchádzať príliš vysokým a príliš nízkym hodnotám. Moderné glukomery presne merajú hladinu glukózy v krvi iba z malej kvapky čerstvej krvi z končeka prsta. Stačí zopár rád o tom, na čo dbať pri meraní hladiny glukózy v krvi, a máte v rukách všetko, čo potrebujete na aktívne zvládanie diabetu. Zistite, ako na hladinu glukózy v krvi vplýva stravovanie, cvičenie užívanie liekov. Na základe nameranej hladiny glukózy a HbA1c v krvi môžete tiež zistiť, či nedošlo k zhoršeniu hladiny glukózy v krvi. Ak áno, môžete rýchlo prijať protiopatrenia alebo rýchlo kontaktovať lekára, poradiť sa s ním a prijať potrebné opatrenia. 

Vďaka výsledkom meraní môžete predchádzať akútnym metabolickým poruchám a chrániť sa pred sekundárnymi ochoreniami spôsobenými diabetom. Samomonitorovanie je veľmi dôležité najmä pre diabetikov, ktorí si vpichujú inzulín, pretože si vypočítavajú dávku inzulínu na základe nameraných hodnôt.

Je mimoriadne dôležité zaznamenávať si namerané výsledky do denníka a tento denník (alebo aplikáciu) vipredložiť lekáro počas pravidelných kontrol. Denné priemerné hodnoty umožňujú vyvodiť závery o aktuálnej hladine HbA1c, a teda aj o kvalite kontroly diabetu.

 

 

Prečo je dôležité samomonitorovanie hladiny glukózy?

  • Ochrana pred hypoglykémiou a hyperglykemickou dekompenzáciou alebo diabetickou ketoacidózou

  • Lepšie pochopenie a lepšia kontrola Vášho diabetu

  • Lepšia kvalita života a viac bezpečnosti počas voľného času, práce, dovolenky a športovania

  • Prehľad o metabolických procesoch v tele

  • Informácie o vplyvoch cvičenia, stresu a hormonálnych vplyvoch na hladinu glukózy v krvi

  • Lepšie pochopenie liečebných opatrení

  • Lepšia kontrola a vzťah s diabetologickým tímom založený na dôvere

  • Prebratie zodpovednosti za liečbu

  • Lepšie možnosti v práci

  • Menší počet chorých zamestnancov a menej času stráveného v nemocnici

  • Vyššia stredná dĺžka života vďaka prevencii neskorších komplikácií diabet

 

 

Kedy a ako často vykonávať meranie?

Frekvencia merania závisí od druhu liečby.

Ak trpíte diabetom 2. typu a podstupujete perorálnu liečbu a/alebo liečbu inzulínom, alebo ak si podávate inzulín dvakrát denne v rámci konvenčnej liečby, všetky podrobnosti o meraní hladiny glukózy v krvi by ste mali prekonzultovať s Vaším lekárom a zdravotníckym tímom.

Ak podstupujete intenzifikovanú liečbu inzulínom alebo používate inzulínovú pumpu, frekvencia merania hladiny glukózy v krvi by mala byť aspoň 6-krát denne:

  • Po vstávaní / pred raňajkami

  • Pred obedom

  • Pred večerou

  • Pred spaním

  • V prípade potreby

     

Vo výnimočných situáciách by sa mala hladina glukózy v krvi merať častejšie, napr. pri podozrení na hyperglykémiu či dokonca ketoacidózu, pri ochoreniach sprevádzaných horúčkou, nevoľnosťami či hnačkou, užívaní nových liekov alebo výrazných zásahoch do každodenného života (nočné služby, dovolenka v zahraničí spojená s časovým posunom).

 

Meracie systémy/Kalibrácia

Existujú dva spôsoby merania hladiny glukózy v krvi v závislosti od používaného glukomeru.

Reflexná fotometria:
Fotometrické meranie je založené na enzymatickej reakcii a následnej zmene sfarbenia v reakčnej zóne testovacieho prúžku. Merač rozpozná intenzitu sfarbenia a potom ju prepočíta na zodpovedajúcu hladinu krvnej glukózy. 


Biosenzory:
Hlavným rozdielom medzi testovacími prúžkami využívajúcimi zmenu sfarbenia a tými, ktoré využívajú senzory, spočíva v tom, že reakcia s glukózou je spojená s biochemickou reakciou, ktorá vedie ku vzniku elektrického signálu. Tento prúd je možné zmerať a presne zodpovedá hladine glukózy v krvi.

Merače predchádzajúcich generácií bolo potrebné nakódovať vložením čipu alebo špeciálnej číselnej kombinácie po otvorení novej nádobky s testovacími prúžkami. Väčšina súčasných meračov je založená na novej technológii bez kódovania.

Rozmedzie glukózy, ktoré možno merať, je 20 až 600 mg/dl (1,1 – 33,3 mmol/l).

Kalibrácia:
Glukomery môžu byť kalibrované na celú krv alebo plazmu (prečítajte si, prosím, návod na použitie Vášho merača). Väčšina dnes dostupných meračov je kalibrovaná na plazmu.

POZNÁMKA:Merače kalibrované na plazmu ukazujú o 10 – 15 % vyššie hodnoty! Nepoužívajte súčasne merače od rôznych výrobcov, pretože môžu zobrazovať výsledky, ktoré sa od seba výrazne líšia.

Odber krvnej vzorky

Na obmedzenie ťažkostí spojených s vpichovaním do prstov je potrebné vziať do úvahy nasledujúce rady:

  • Ruky treba starostlivo umyť teplou mydlovou vodou a osušiť. Okrem toho, že tak dôjde k očisteniu, zlepší sa tým aj krvný obeh. Dezinfekcia nie je potrebná – zvyšky alkoholu by mohli spôsobiť nesprávnosť výsledkov.

  • Vpichovanie je potrebné vykonávať do bočných strán končekov prstov, aby sa tým predišlo bolesti – v prostrednej časti je viac citlivých receptorov. Nevykonávajte vpichovanie do nechtového lôžka, ktoré by mohlo viesť k zápalom.

  • Po každom použití vymeňte lancetu – hrot ihly stráca ostrosť alebo môže dôjsť k ohnutiu ihly. Spôsobí to väčšiu bolesť a poškodenie pokožky. Nebezpečenstvo infekcie a zápalu spôsobeného baktériami alebo vírusmi je tak zvýšené.

  • Používajte tenké lancety (dostupné sú lancety s priemerom len 0,2 mm), aby bolo vpichovanie menej bolestivé. Keďže objem krvnej vzorky závisí od hĺbky vpichu a nie od priemeru lancety, vzniknutá kvapka krvi má dostatočnú veľkosť. Moderné glukomery potrebujú iba veľmi malé krvné vzorky.

  • Na vpichovanie používajte rôzne prsty – niektorí ľudia neradi používajú na odber krvnej vzorky malíčky alebo palce.

  • Ak je to možné, na odber krvnej vzorky používajte prsty na oboch rukách.

  • Snažte sa nájsť Vašu optimálnu hĺbku vpichu – na odber dostatočnej krvnej vzorky možno nie je potrebné veľmi hlboké vpichnutie. Môžete tiež jemne pritláčať na ruku alebo na prst smerom ku končeku, potriasť rukou alebo ju nechať visieť dolu, aby ste zlepšili priebeh odberu krvnej vzorky. Nestláčajte prst pre vytvorenie kvapky krvi.

  • Silno pritlačte lancetové zariadenie k bočnej strane končeka prsta a potom uvoľnite tlačidlo.

     

Diabetici používajú na odber krvnej vzorky bočnú stranu končekov prstov. Krvný obeh je tam dobrý a je jednoduché odobrať odtiaľ dostatočné množstvo krvi. Vyhýbajte sa odberu zo strednej časti končekov prstov, pretože pichnutie je tam veľmi bolestivé z dôvodu vysokej koncentrácie citlivých receptorov.

    Správne zaobchádzanie s testovacími prúžkami

    Skladovanie testovacích prúžkov

    • Uchovávajte na suchých miestach (nie v kúpeľni).

    • Nádobku s testovacími prúžkami zatvorte ihneď po vybratí testovacieho prúžku, aby ste predišli vniknutiu vlhkosti do nádobky.

    • Neuchovávajte testovacie prúžky v aute, pretože teploty v lete a v zime tam môžu byť extrémne.

    • Skontrolujte dátum exspirácie.

    • Ak treba merač nakódovať, nezabudnite skontrolovať kód na nádobke s testovacími prúžkami a nakódovanie merača.

       

    Vhodný testovací prúžok
    Každý glukomer má svoje testovacie prúžky, na ktoré treba naniesť krvnú vzorku. Hlavná reakcia pri meraní hladiny glukózy v krvi prebieha na testovacom prúžku.

    Zdroje chýb

    Chyby pri meraní hladiny glukózy v krvi môžu spôsobiť nepresnosť výsledkov. Možných príčin je mnoho: problémy s prevádzkou merača, chybné testovacie prúžky alebo merač, či rôzne iné vplyvy.
    Používateľ si musí nacvičiť obsluhu merača a testovacích prúžkov, aby predchádzal problémom. Používanie merača je zvyčajne veľmi jednoduché a nácvik rýchly.

    Občasné meranie s kontrolným roztokom zabezpečuje tú najlepšiu kvalitu merania hladiny glukózy v krvi. Je dobré vykonať meranie s kontrolným roztokom po otvorení novej nádobky s testovacími prúžkami, ak glukomer spadol alebo bol inak poškodený, ak výsledky meraní nezodpovedajú tomu, ako sa cítite, alebo sú akokoľvek podozrivé.


    Možné zdroje chýb
    Väčšina problémov je spôsobená chybami pri obsluhe. Iba zriedka sú zdrojom problémov glukomer, testovacie prúžky alebo iné vplyvy.

    Poškodené testovacie prúžky
    Testovacie prúžky nesmú byť vystavované priamemu slnečnému žiareniu, extrémnej vlhkosti, nízkym alebo vysokým teplotám a nesmú byť používané po dátume exspirácie. Tieto citlivé diagnostické nástroje musia byť uchovávané v originálnej nádobke, ktorú treba ihneď po vybratí testovacieho prúžka zavrieť.

    Poškodený merač
    Glukomery sú vysoko presné prístroje a treba s nimi zaobchádzať podľa pokynov výrobcu. Merač musí mať dostatočne nabité batérie. Treba skontrolovať správne vloženie testovacieho prúžku.

    Chyby spôsobené nesprávnym zaobchádzaním s meračom
    Obsluhu nového merača si treba nacvičiť. Správny odber krvnej vzorky sa tiež treba naučiť:

    • Ak sa prst stláča príliš silno, ostatné tekutiny z tkaniva zriedia krvnú vzorku, čo môže spôsobiť nesprávnosť výsledkov.

    • Starostlivo si umyte ruky, aby ste predišli znečisteniu krvnej vzorky zvyškami jedla a tiež z hygienických dôvodov.

    • Starostlivo si ruky osušte, aby ste zabránili zriedeniu krvnej vzorky vodou.

    • Dezinfekcia nie je potrebná.

    • Veľkosť krvnej vzorky musí byť dostatočná, aby mohlo meranie v reakčnej zóne testovacieho prúžka prebehnúť úspešne.

    • Počas merania testovacím prúžkom nehýbte.

    • Ak používate merač, ktorý treba nakódovať, nezabudnite ho po otvorení novej nádobky s testovacími prúžkami nakódovať.

    • Teplo, priame slnečné žiarenie, prílišná vlhkosť vzduchu (vodná para) alebo extrémne nízke teploty poškodzujú merač aj testovacie prúžky.


    Iné vplyvy
    Látky z tela aj z okolia (lieky, napr. vitamín C, kyselina acetylsalicylová, ...) môžu ovplyvniť presnosť nameraných výsledkov.

    Hodnoty sa môžu odchyľovať smerom nahor alebo nadol. Prečítajte si, prosím, návod na použitie Vášho merača a testovacích prúžkov. Výsledky merania môžu byť nepresné, ak má pacient veľmi vysoký alebo veľmi nízky hematokrit.

    Po výraznej strate vody (silná hnačka alebo vracanie) môžu byť výsledky testov nepresné. Je potrebné úplne odstrániť zvyšky dezinfekčných prostriedkov, aby nedošlo k nameraniu nepresných výsledkov. Pre ďalšie informácie kontaktujte svoj diabetologický tím.

     

    Zaznamenávanie výsledkov

    Keďže každá nameraná hladina glukózy v krvi je iba momentálnou vzorkou, je užitočné vytvoriť si denný prehľad nameraním viacerých výsledkov za deň. Samomonitorovanie hladiny glukózy v krvi má význam iba vtedy, ak sú z neho vyvodené dôsledky. Je dôležité zapisovať si výsledky merania do denníka.

    Takéto záznamy sú dôležitým podkladom pre lekára a diabetologický tím, aby mohli prispôsobiť liečbu diabetu. Sú tiež zdrojom informácií o výnimočných okolnostiach a pomáhajú odhaliť výkyvy, ku ktorým dochádza cez deň. Denník si veďte pravidelne a správne. Ak si výsledky nezaznamenáte, zabudnete ich a budú navždy stratené.

    Ako si viesť záznamy:

    • Hladina glukózy v krvi s dátumom a časom

    • Príjem potravy (BE)

    • Podanie inzulínu

    • Výnimočné okolnosti ako šport, hypoglykémia, stres, choroby atď.

       

      Moderná technika Vám pomáha pri liečbe diabetu. Pre väčšinu systémov na monitorovanie hladiny glukózy v krvi sú dostupné systémy na správu údajov. Špeciálne káble umožňujú sťahovanie údajov z Vášho glukomera, aby mohli byť vyhodnotené vo Vašom počítači. S pomocou počítača sa liečba diabetu stáva ešte jednoduchšou. Vhodný softvér pomáha pri vytváraní presných záznamov o liečbe.