Ketoacidóza – stav núdze u diabetika

PREKYSLENIE KETÓNMI

Tuk sa spaľuje na výrobu potrebnej energie

 

Existujú dve situácie, ktorým by sa diabetici mali za každú cenu vyhnúť: závažná hypoglykémia a akútne zvýšenie hladiny glukózy v krvi, ktoré môže spôsobiť ketoacidózu. Kým hypoglykémiu dokáže pacient zvyčajne rýchlo korigovať, liečba ketoacidózy si vyžaduje intenzívnejší zásah, vďaka ktorému sa hladina glukózy v krvi vráti do normálu.

Na liečbu ketoacidózy je potrebné, aby bol pacient dostatočne poučený o diabete a mal potrebné znalosti. Porozprávajte sa o tom s Vaším lekárom.

Predpokladom pre rozvoj ketoacidózy je akútny nedostatok inzulínu. Osoba trpiaca diabetom 1. typu, ktorej regulácia metabolizmu sacharidov plne závisí od vpichovania inzulínu, reaguje na náhly nedostatok inzulínu masívnym zvýšením hladiny glukózy v krvi v priebehu pár hodín. Dochádza k tomu preto, lebo iba inzulín dokáže prepraviť glukózu do buniek na výrobu energie.

Aby telo naďalej malo dostatok energie, prepne sa do núdzového režimu. Vtedy sa na výrobu potrebnej energie spaľuje tuk. Pri tomto procese však vznikajú mastné kyseliny, ktoré spôsobujú vznik ketolátok v pečeni. Táto záplava ketónov spôsobuje kyslé prostredie v krvi, čo môže vyústiť do život ohrozujúceho procesu, ktorý spôsobí zmenu pH krvi. Táto hodnota sa zvyčajne pohybuje vo veľmi úzkom rozmedzí (7,35 – 7,45). Aj tie najmenšie odchýlky od tejto hodnoty narúšajú normálne fungovanie orgánov, čo je dôkazom rizika, ktoré táto porucha metabolizmu predstavuje.

Absolútny nedostatok inzulínu, ktorý spôsobuje túto situáciu, treba liečiť v súlade s určitým postupom. Ak daná osoba nemá znalosti potrebné na liečbu, diabetická ketoacidóza si určite vyžiada naliehavú liečbu v nemocnici.

 

U koho existuje osobitné riziko vzniku ketoacidózy?

Diabetická ketoacidóza je často prejavom diabetu 1. typu. Mnohí diabetici si zapamätajú príznaky z tohto obdobia. Aj pri už existujúcom diabete 1. typu však riziko ketoacidózy narastá pri akútnych ochoreniach a infekciách, najmä tých, ktoré sprevádza horúčka, pretože pri nich môže dôjsť k dramatickému nárastu potreby inzulínu. Keďže pacienti trpiaci diabetom 2. typu stále majú vlastné zásoby inzulínu, tento závažný a akútny metabolický problém je u nich veľmi vzácny.  

 

Ako sa ketoacidóza prejavuje?

Prvým príznakom je vo všetkých prípadoch výrazne zvýšená hladina glukózy v krvi. Ak nedôjde k rýchlemu zníženiu hladiny glukózy v krvi, pre ďalší rozvoj ketoacidózy sú typické nasledujúce príznaky:

  • únava, vyčerpanosť či dokonca ospanlivosť

  • nadmerné močenie

  • bolesti brucha, nevoľnosť, dokonca vracanie

  • acetónový zápach z úst (pripomínajúci odlakovač alebo hnilé jablká)

  • dýchavičnosť

 

Vtedy je potrebné konať rýchlo a, ak je to možné, s pomocou druhej osoby. Meranie hladiny ketónov v krvi Vám uľahčí správne vyhodnotenie situácie a monitorovanie priebehu liečby.

 

Pochopenie Vašej hladiny ketónov v krvi

Ketóny sa teda v tele tvoria vtedy, keď sa na výrobu energie namiesto glukózy používa tuk, pretože telo nemá dostatok inzulínu. Je to varovný signál, že sa Vám diabetes vymyká spod kontroly alebo že sa u Vás rozvíja choroba.

 

Pochopenie Vašej hladiny ketónov v krvi

Ketóny sa teda v tele tvoria vtedy, keď sa na výrobu energie namiesto glukózy používa tuk, pretože telo nemá dostatok inzulínu. Je to varovný signál, že sa Vám diabetes vymyká spod kontroly alebo že sa u Vás rozvíja choroba1.

 

Vaša hladina glukózy v krvi je vyššia ako 13,8 mmol/l a Vaša hladina ketónov je2

Nižšia ako 0,6 mmol/lNormálna hladina ketónov v krvi
0,6 až 1,5 mmol/lMierna hladina ketónov v krvi, ktorá môže naznačovať spaľovanie tukov a úbytok na hmotnosti, ale nie nedostatok inzulínu. Zopakujte meranie neskôr a poraďte sa s lekárom.
1,6 až 3,0 mmol/lVysoká hladina ketónov so zvýšeným rizikom diabetickej ketoacidózy (DKA). Ihneď kontaktujte svojho lekára.
Vyššia ako 3,0 mmol/lVážny metabolický stav; je potrebná naliehavá liečba.

 

Čo môžete spraviť, ak je Vaša hladina ketónov v krvi vysoká alebo nízka

Merač ako výsledok zobrazí hlásenie „HI“ alebo „LO“:

  • Pokračujte v liečbe diabetu podľa pokynov Vášho zdravotníckeho pracovníka.

  • Skontrolujte merač meraním s kontrolným roztokom, pozri časť „Meranie s kontrolným roztokom“.

  • Zopakujte meranie s novým testovacím prúžkom. Ak sa znova zobrazí vysoký alebo nízky výsledok, ihneď kontaktujte svojho lekára.

Naštudujte si možné príčiny ketoacidózy, aby ste jej v budúcnosti vedeli predchádzať!

Pri všetkej opatrnosti ketoacidózu raz v živote zažije každý diabetik. Je dôležité vedieť správne zakročiť v správnom čase, rozpoznať príčiny a konať prezieravo, aby ste sa vyhli opakovaným výrazným metabolickým problémom. U osôb, ktoré vedome alebo nevedome prerušia podávanie inzulínu, môže dôjsť k výpadkom dodávok inzulínu, ktoré v priebehu pár hodín spôsobia masívnu hyperglykémiu. Osoby používajúce inzulínovú pumpu by v tomto ohľade mali byť obzvlášť opatrné. Bazálna dávka inzulínu musí byť k zaručená vždy, čo znamená, že náhradný materiál a inzulín musí byť k dispozícii. Aj počas fyzickej aktivity alebo pri jedení jedál bez obsahu sacharidov telo potrebuje určité množstvo inzulínu na zachovanie normálneho metabolizmu. Správne rozhodovanie môže zaručiť iba štruktúrovaná odborná príprava. Ak je to potrebné, treba si znova pripomenúť už nadobudnuté poznatky.

 

Každý pacient spravidla vie, ako sa správať v prípade hypoglykémie, ale iba málo ľudí si pri nevysvetliteľnej hladine glukózy v krvi 250 mg/dl (13,9 mmol/l) zmeria hladinu ketónov v krvi, aby odhalili hroziacu ketoacidózu. Prosím, nezabudnite včas nahradiť testovacie prúžky na ketóny, ktorým uplynul dátum exspirácie, novými prúžkami!

 

Tento článok a ďalšie články nájdete v podobe príručiek v PDF formáte na stiahnutie.

1. DKA (Ketoacidosis) & Ketones, www.diabetes.org/living-with-diabetes/complications/ketoacidosis-dka html, March 18, 2015
2. Richard M. Weil, Getting to Know Ketones, Diabetes Self –Management 2003 Nov-Dec; 20(6):100-1, 103-4