Neskoršie komplikácie diabetu
NESKORŠIE DÔSLEDKY – CIEVNE OCHORENIA
Značné zvýšenie pravdepodobnosti už v počiatočných štádiách diabetu
Diabetes je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Jednak preto, že ním trpí čoraz viac ľudí, ale tiež preto, že je to veľmi komplexné metabolické ochorenie, pri ktorom zohráva rozhodujúcu úlohu nielen hladina glukózy v krvi. Ak ostáva zvýšená hladina glukózy v krvi dlhodobo neodhalená, môže spôsobiť poškodenie ciev a nervov. Včasné odhalenie a liečba sú preto výzvou. Nie vždy je to ľahká úloha, pretože väčšina ľudí trpiacich diabetom nemá v prvotných fázach ochorenia žiadne príznaky, a teda nevyhľadá lekársku pomoc.
O to dôležitejšie je informovať o komplikáciách, ktoré, ak nastanú, môžu predstavovať značné obmedzenia pre samotných pacientov, ale tiež vysoké náklady pre širokú verejnosť. Všetky neskoršie komplikácie majú v zásade spoločné jedno – sú dôsledkom poškodenia ciev. V závislosti od ich lokalizácie rozlišujeme medzi poškodením veľkých ciev (makroangiopatia) a poškodením malých ciev (mikroangiopatia).
Cievne ochorenie (angiopatia)
Neskoršie komplikácie spojené s mikroangiopatiou
Malé a veľmi malé cievy sú poškodzované najmä dlhodobo zvýšenou hladinou glukózy v krvi, ktorá vedie k poruchám funkcie a štruktúry citlivého endotelu. Endotel hrubne (skleróza) a stáva sa priepustným, čo spôsobuje ukladanie čiastočiek krvi a proteínov v tkanivách a narúša fungovanie orgánov.
Diabetická retinopatia
Mikrokapiláry v sietnici oka sú poškodzované. Táto neskoršia komplikácia je najčastejším dôvodom slepoty v západnej časti sveta. Pre ďalšie informácie si, prosím, prečítajte časť Diabetická retinopatia.
Diabetická nefropatia
Obličky sú dôležitými orgánmi, pretože v ľudskom tele zohrávajú úlohu filtra a tiež regulujú rovnováhu tekutín, vrátane mikroprvkov, a ovplyvňujú tiež tvorbu krvných buniek. Ak v dôsledku zlej kontroly metabolizmu dôjde k poškodeniu obličiek, ich filtračná schopnosť sa zníži. Pre ďalšie informácie si, prosím, prečítajte časť Diabetická nefropatia.
Diabetická neuropatia
Táto neskoršia komplikácia diabetu je dôsledkom poškodenia nervov. Jeho príčinou je nedostatočné vyživovanie nervových buniek cievami poškodenými mikroangiopatiou. Výrazné výkyvy hladiny glukózy v krvi môžu tiež priamo viesť k poškodeniu nervových buniek.
Rozlišujeme periférnu neuropatiu, ktorá postihuje najmä dlhé nervy v nohách alebo rukách, a autonómnu neuropatiu, ktorá postihuje najmä vnútorné orgány či reguláciu potenia nôh. Pre ďalšie informácie si, prosím, prečítajte časť Diabetická neuropatia.
Makroangiopatia
Poškodenie veľkých ciev – patria sem karotická artéria, aorta, koronárne cievy alebo veľké cievy nôh. K tomuto poškodeniu dochádza spoločne s aterosklerózou, ktorá u diabetikov postupuje rýchlo a agresívne. Treba brať do úvahy, že spoločne s diabetom 2. typu dochádza okrem vysokej hladiny glukózy v krvi aj ku kvalitatívnej a kvantitatívnej metabolickej poruche a vysokému tlaku.
Hladina LDL cholesterolu (“zlého cholesterolu”) je veľmi dôležitá. Molekuly LDL sú u diabetikov mimoriadne malé a husté, a preto dokážu ľahko prejsť cez stenu ciev, usadiť sa v nich a vytvoriť spolu so zápalom buniek a kalciovými čiastočkami tzv. „pláty“. To môže spôsobiť stenózu ciev. Ak spontánne prasknú a uvoľnia tak svoj obsah, môže dôjsť k akútnemu upchaniu ciev v dôsledku aktivácie krvnej zrážanlivosti.
V závislosti od lokalizácie tohto upchatia môže nastať infarkt, mozgová príhoda alebo obmedzenie krvného obehu v nohe. Aby sa tomu predišlo, je dôležité optimalizovať kontrolu diabetu (HbA1c < 7,0 %), ale tiež minimalizovať všetky ostatné rizikové faktory aterosklerózy. To znamená zníženie krvného tlaku na < 130/80 mmHg, zníženie LDL cholesterolu na < 100 mg/dl a zvýšenie hladiny HDL (dobrého cholesterolu) na > 40 mg/dl u mužov a na > 50 mg/dl u žien.
Ďalším dôležitým faktorom je konzumácia tabaku. Fajčenie a diabetes je zlá kombinácia. Každý diabetik by mal aspoň obmedziť fajčenie alebo, ešte lepšie, prestať fajčiť. Pravidelné lekárske prehliadky (raz ročne) zahrňujú farebne kódovanú doplerovskú sonografiu, meranie obehu v cievach nôh a EKG. U pacientov trpiacich hypertenziou je navyše potrebná echokardiografia a ergometria.
Prevencia
Základnými požiadavkami u diabetikov sú pravidelné lekárske kontroly a dobrá kontrola hladiny glukózy v krvi, aby sa predišlo neskorším komplikáciám. Základom je hladina HbA1c nižšia ako 7 %, samomonitorovanie hladiny glukózy v krvi, abstinencia od nikotínu, vyvážená strava, aktivita a pravidelné lekárske prehliadky. Včas prijaté opatrenia môžu pomôcť predchádzať možným neskorším komplikáciám.
Tento článok a ďalšie články nájdete v podobe príručiek v PDF formáte na stiahnutie.