Vysoký krvný tlak (hypertenzia)

NEPOVŠIMNUTÉ RIZIKO PRE VAŠE ZDRAVIE

Včasná liečba – uchovanie zdravého srdca

 

Srdce – orgán „ťažkého kalibru“ veľký ako päsť a vážiaci približne 300 g. 70 ml krvi pri každom údere, 5 litrov krvi za minútu, 7000 litrov krvi za deň a 2 milióny litrov krvi za 80 rokov života. Naše srdce vykonáva túto úlohu neprestajne a bez údržby. V súčasnosti neexistuje žiadny stroj, ktorý by dokázal tejto potrebnej výkonnosti konkurovať. Ale čo sa stane, keď sa táto mašinéria zastaví?

 

Čo je vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak, známy tiež ako hypertenzia, je jedným z najčastejších chronických ochorení. V mnohých prípadoch ho sprevádza aj diabetes a porucha metabolizmu tukov. Táto porucha metabolizmu tukov spôsobuje ďalšie zúženie ciev, ktoré potom spôsobí ďalšie zhoršenie krvného tlaku. Tieto ochorenia sa často rozvíjajú nebadane a ostávajú nepovšimnuté, preto predstavujú riziko pre Vaše zdravie. Dlhodobé poškodzovanie obehovej sústavy môže spôsobiť akútne stavy, ako infarkt alebo mozgová príhoda. Zároveň môže dôjsť ku chronickému poškodeniu iných orgánových sústav.

Každý človek má v cievach určitý tlak, známy ako krvný tlak. Tento tlak vzniká v dôsledku sily, ktorou sa krv vypudzuje zo srdca. Srdce je teda „motorom“ prúdenia krvi, ktorá obieha po celom tele a zabezpečuje zásobovanie kyslíkom a všetkými živinami. Optimálny krvný tlak u dospelého je nižší ako 120/80 mmHg. O vysokom tlaku hovoríme, ak pri viacerých meraniach hodnoty vystúpia nad 140/90 mmHg. Na spoľahlivú diagnostiku a kontrolu predpísanej liečby je najlepšie využiť tzv. 24-hodinové meranie krvného tlaku.

Vek ani pohlavie nás pred vysokým krvným tlaku nechránia. Odhaduje sa, že v súčasnosti približne jedna tretina populácie trpí vysokým krvným tlakom.

 

Prečo je vysoký krvný tlak tak nebezpečný?

Vysoký krvný tlak preťažuje srdce a cievy. Srdce musí biť s väčšou silou, čím môže dôjsť k jeho neprirodzenému zväčšeniu, čo spôsobuje zvýšenie potreby kyslíka. Cievy sa zužujú, strácajú elasticitu a tuhnú. Preto musia mozog, obličky a srdce čeliť nedostatočnému zásobovaniu krvou. Spoločne s fajčením a zvýšenou hladinou tukov v krvi je teda vysoký krvný tlak jedným z najnebezpečnejších rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení.

 

Nesprávne liečenú alebo úplne neliečenú hypertenziu často dlhý čas nesprevádzajú žiadne príznaky. V staršom veku môžu rizikové faktory, napríklad nadváha, nedostatok fyzickej aktivity, diabetes a poruchy metabolizmu tukov, spôsobovať vysoký krvný tlak. Môžu nastať nasledujúce komplikácie:

  • Srdcová nedostatočnosť až infarkt

  • Mozgová príhoda

  • Poruchy krvného obehu v nohách (artérioskleróza)

  • Poškodenie ciev v obličkách a očiach

     

 

Aké sú príčiny vysokého krvného tlaku – čo môžem robiť?

U 95 % ľudí nie je možné stanoviť organickú príčinu hypertenzie. V rámci rodiny často dochádza k akumulácii tejto choroby. Nanešťastie sa táto genetická predispozícia nedá zmeniť, ale súčasným veľmi nezdravým životným štýlom každý z nás výrazne prispieva k negatívnym vplyvom na krvný tlak. Kľúčové body uvedené nižšie majú na krvný tlak vplyv, ktorý by sa nemal podceňovať:

Nadváha

Snažte sa dosiahnuť cieľovú hmotnosť pestrou a nízkokalorickou stravou. Už zníženie hmotnosti o 5 kg zníži krvný tlak o 10 (!) mmHg. Ak je Vaša hmotnosť normálna, snažte sa uchovať si ju aj do budúcnosti.

Nedostatok fyzickej aktivity

Priemerná vzdialenosť, ktorú denne prejdeme pešo, je 800 m. Ideálne by sme však mali denne prejsť približne 5 km alebo spraviť 10 000 krokov. Osoby so zdravotnými obmedzeniami alebo prevažne sedavým zamestnaním by mali bezodkladne zvýšiť pohybové aktivity. Ako alternatíva k návšteve posilňovne sa odporúčajú rôzne druhy vytrvalostných aktivít, napríklad turistika, prechádzka, beh, bicyklovanie a plávanie. Vzdelávacie strediská pre dospelých, zdravotné poisťovne a fyzioterapeuti v súčasnosti ponúkajú finančne dostupné služby pod dohľadom.

Zvýšený príjem cholesterolu a nadmerná konzumácia soli

V rámci zdravej a vyváženej stravy je z dlhodobého hľadiska potrebné zvážiť niekoľko faktorov:

  • Obmedzte živočíšne tuky ako zdroj cholesterolu (roztierateľná klobása, vnútornosti, mastné mäso a slanina).

  • Ak je to možné, používajte vysokokvalitné rastlinné oleje a tuky.

  • Pri príprave jedál (vyprážané jedlá, zelenina na masle, hotové zálievky na šaláty) sa odporúča používať tuky s mierou.

  • Zvýšenie príjmu vlákniny, napr. v celozrnných výrobkoch, má pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.

  • Denná potreba soli u dospelého človeka je 3 – 5 g, priemerne však konzumujeme dvojnásobok tohto množstva. U citlivých osôb dochádza v reakcii na zvýšený príjem soli k zvýšeniu krvného tlaku.

     

Konzumácia nikotínu

Fajčenie je jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov vysokého krvného tlaku. Nikotín obsiahnutý v tabaku je jedom pre cievy a stimuluje tvorbu stresových hormónov, napríklad adrenalínu, v tele. V dôsledku toho sa cievy sťahujú a krvný tlak stúpne až na 20 minút. Z dlhodobého hľadiska zároveň fajčenie spôsobuje vápenatenie ciev (artériosklerózu) s príslušnými následkami, napríklad obehové poruchy v srdcových, mozgových tepnách a v tepnách nôh.

Nadmerná konzumácia alkoholu

Konzumácia alkoholických nápojov na obyvateľa je zjavne privysoká. Keďže alkohol je dôležitým faktorom pre vysoký krvný tlak, obmedzenie konzumácie alkoholu môže toto riziko znížiť. Alkohol je navyše aj zdrojom energie, čo netreba podceňovať.

Stres

Stresový hormón adrenalín spôsobuje zvýšenie srdcovej frekvencie, a teda aj krvného tlaku. Ak ste takýmto situáciám vystavení neustále alebo dlhodobo, bez ohľadu na to, či ide o stres psychický alebo fyzický, výsledkom môže byť chronicky vysoký tlak. Snažte sa stres kompenzovať voľnočasovými aktivitami. V individuálnych prípadoch môžu tiež pomôcť programy na zvládanie stresu. Ak je diabetes ďalším zo skrytých ochorení, je rozhodujúce predísť ďalšiemu poškodeniu cievnej sústavy spôsobenému zvýšenou hladinou glukózy v krvi udržiavaním hladiny glukózy v krvi v cieľovom terapeutickom rozmedzí.

 

Ako sa vysoký krvný tlak prejavuje?

Mnohí ľudia sa dlho cítia výborne napriek vysokému krvnému tlaku a na nič sa nesťažujú. Iní sa však sťažujú na bolesť hlavy, závraty, dýchavičnosť a únavu. Bolesť hlavy sa zvyčajne objaví ráno a po jednej či dvoch hodinách znova zmizne. Tieto príznaky však môžu mať aj iné príčiny – pravidelné meranie krvného tlaku umožní tieto príznaky objasniť.

 

Správne samomeranie krvného tlaku

Existujú dva rôzne druhy meracích prístrojov. Prístroje na meranie na ramene a na meranie na zápästí. Pre výber toho správneho merača pre Vás sa poraďte s odborníkom.

 

Krvný tlak nameraný pacientovi v ordinácii lekára je často vyšší pre tzv. „syndróm bieleho plášťa“, ktorého vplyv netreba podceňovať. Meranie v domácom prostredí, ak je merač v riadnom, prevádzkyschopnom stave, majú väčšiu výpovednú hodnotu, a preto sú vhodnejším základom pre rozhodovanie lekára o liečbe. Je dôležité namerané hodnoty správne poznačiť, pomôcť pri tom môžu denníky krvného tlaku. Často podceňovaným zdrojom chýb je veľkosť manžety. Zvoľte si tú správnu veľkosť pre Vás na základe odmeraného obvodu ramena.

Porovnávať možno iba merania vykonané v rovnaký čas dňa. Umožňuje to vyvodiť závery o účinnosti liekov za konkrétne časové obdobie. Pri zmene liekov na krvný tlak môže byť užitočné pravidelne si merať krvný tlak bez toho, aby ste sami seba dostali „pod tlak“. Nemali by ste si však krvný tlak merať viac ako 6-krát denne, pretože by to mohlo spôsobiť poškodenie ciev. Merať treba vždy na tej istej ruke približne vo výške srdca. Oblečenie s tesnými dlhými rukávmi si pred meraním treba vyzliecť (rukáv nevyhŕňajte), pretože by mohlo spôsobiť nameranie nesprávnych výsledkov.

 

  • Meranie vykonávajte v sede, uvoľnite sa. Pred meraním buďte aspoň 3 – 5 minút v pokoji

  • Merať treba vždy na tej istej ruke a približne vo výške srdca.

  • Oblečenie s tesnými dlhými rukávmi si pred meraním treba vyzliecť (rukáv nevyhŕňajte), pretože by mohlo spôsobiť nameranie nesprávnych výsledkov.

  • Tesne pred meraním: vyhnite sa veľkej fyzickej námahe a rozrušeniu.

  • Tesne pred meraním nepite veľké množstvo tekutín a čo najlepšie si vyprázdnite mechúr.

  • Najmenej 1 hodinu pred meraním nekonzumujte alkohol ani nikotín.

  • Je potrebné poznačiť čas posledného požitia liekov na vysoký krvný tlak.

  • Prvé meranie treba vykonať na oboch rukách. Ak sa zistí veľký rozdiel, treba vykonať ďalšie kontrolné merania.

  • Kontrolné meranie treba vždy vykonať na ruke, na ktorej bol nameraný vyšší krvný tlak – zvyčajne je to ľavá ruka (blízko k srdcu).

  • V prípade, že vykonávate viacero meraní za sebou, pred ďalším meraním počkajte aspoň jednu minútu.

     

 

Sortiment liekov – aké lieky sú dostupné?

Vysoký krvný tlak sa nedá znížiť bez vhodných opatrení. Hypertenzia sa dá úspešne liečiť, iba ak pacient spolupracuje s lekárom. Táto liečba sa individuálne prispôsobí každému pacientovi. Ide predovšetkým o poradenstvo týkajúce sa životného štýlu, napríklad športovania, zníženia hmotnosti a výživy.

Na liečbu vysokého krvného tlaku majú lekári k dispozícii rôzne účinné zložky. Ak nepostačuje len jeden liek, často sa používa kombinácia rôznych prípravkov alebo ďalšie látky. Zoznam uvedený nižšie poskytuje stručný prehľad najdôležitejších skupín liekov používaných na liečbu vysokého krvného tlaku.

ACE inhibítory: inhibujú uvoľňovanie stresových hormónov

Beta-blokátory: spôsobujú zníženie sily, ktorou srdce pumpuje krv, a znižujú srdcovú frekvenciu

Antagonisty kalcia: rozširujú a uvoľňujú cievy

Diuretiká: zvyšujú vylučovanie moču, a teda aj soli, obličkami a znižujú objem krvi

Blokátory receptorov angiotenzínu a inhibítory renínu: ovplyvňujú hormonálnu reguláciu krvného tlaku a tvorbu vazokonstriktívnych látok


V súvislosti s liekmi na krvný tlak je potrebné zvážiť viacero faktorov:

  • Predpísané lieky vždy berte pravidelne a podľa pokynov Vášho lekára.

  • Prosím, nemeňte svojvoľne dávkovanie liekov ani liečbu svojvoľne neprerušujte.

  • Lieky treba vždy brať približne v rovnaký čas.

  • Tablety treba zapíjať iba vodou. Džúsy, mliečne výrobky ani káva nie sú na tento účel vhodné.

  • Ak sa u Vás prejavujú nejaké vedľajšie účinky alebo intolerancia, prosím, ihneď sa poraďte s lekárom.

 

 

Tento článok a ďalšie články nájdete v podobe príručiek v PDF formáte na stiahnutie.
Claudia Donath, Astrid Hofmann a Váš tím MED TRUST