Hyperurikémia – zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi

PRÍČINY A NÁSLEDKY

Bolestivý zápal kĺbov/dna

 

Kyselina močová je konečným produktom metabolizmu proteínov a konzumuje sa najmä s mäsom ako súčasť potravy. Pri vyšších koncentráciách sa v kĺboch môžu tvoriť kryštály, ktoré spôsobia zápal – vtedy dochádza k záchvatu dny, ktorý môže byť veľmi bolestivý.

Hladina kyseliny močovej sa bežne stanovuje pri krvných testoch na diagnostiku alebo kontrolu priebehu dny.

 

Čo sa myslí zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi?

 

Odborný názov pre zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi je hyperurikémia. Možno je Vám lepšie známa choroba s ňou súvisiaca, bežne známa ako dna. Dna vzniká, keď zvýšené množstvo kyseliny močovej v krvi kryštalizuje a hromadí sa v kĺboch. V dôsledku toho dochádza k bolestivému zápalu kĺbov, najčastejšie kĺbu palca na nohe. Ak je tento stav chronický, kyselina močová sa hromadí aj v mäkkom a kostnom tkanive, čo sa prejavuje dnovými útvarmi (tofmi), napríklad na kĺboch prstov na rukách.

K hyperurikémii dochádza, keď je koncentrácia v sére > 6 mg/dl u žien a > 7 mg/dl u mužov.

 

Ako si môžem zmerať hladinu kyseliny močovej v krvi?

V prípade zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi sa odporúča vykonávať meranie 1x denne meracím systémom Wellion LUNA Trio na posúdenie úspešnosti zmeny stravovania alebo medikamentóznej liečby.

Normálne rozmedzie u zdravého muža: 3,4 – 7,0 mg/dl (0,2 – 0,42 mmol/l)
Normálne rozmedzie u zdravej ženy: 2,4 – 6,0 mg/dl (0,14 – 0,36 mmol/l)

(Rozmedzia slúžia len ako referencia.)

 

Ako dochádza k hyperurikémii?

Príčiny:

  • zvýšený príjem purínov v strave

  • porucha vylučovania kyseliny močovej

  • zvýšený rozklad buniek, napr. pri rýchlom úbytku na hmotnosti alebo v dôsledku chemoterapie


Približne 80 % kyseliny močovej sa vylučuje obličkami a približne 20 % črevami. Porucha vylučovania býva spôsobená rôznymi ochoreniami (napr. dysfunkcia obličiek). Za hlavnú príčinu sa považuje zmena životného štýlu našej spoločnosti (prejedanie, nedostatok fyzickej aktivity). Preto sa toto ochorenie často objavuje spolu s inými metabolickými poruchami, napríklad s obezitou, vysokým krvným tlakom, zvýšenou hladinou tukov alebo glukózy v krvi. Nazýva sa to „metabolický syndróm“. Mužov zvyčajne postihuje častejšie ako ženy.

 

Aký vplyv má strava?

Strava je základom liečby zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi bez ohľadu na príčinu hyperurikémie. Strava by mala byť zmiešaná, s nízkym obsahom purínov a na rastlinnom základe.

 

Čo sú puríny?

Puríny sú proteínovými štruktúrami v jedle, ktoré sa v ľudskom tele rozkladajú na kyselinu močovú a vylučujú sa obličkami alebo črevami. Nie všetky zdroje purínov spôsobujú zvýšenie koncentrácie kyseliny močovej v sére a/alebo znížené vylučovanie.

 

Základné zásady nutričnej terapie

  • Obmedzenie jedál živočíšneho pôvodu, napríklad mäsa, údenín, vnútorností a morských plodov

  • Konzumácia nízkotučných potravín a jedál

  • Vyhýbanie sa konzumácii nadmerného množstva fruktózy

  • Denná konzumácia nízkotučného mlieka a nízkotučných mliečnych výrobkov

  • Pitie dostatočného množstva tekutín

  • Vyhýbanie sa konzumácii alkoholu

  • Normalizácia telesnej hmotnost

Vďaka úprave stravovania je možné znížiť dávku alebo úplne vysadiť lieky na znižovanie hladiny kyseliny močovej v krvi predpísané lekárom. Aby bola liečba úspešná, treba brať do úvahy prípadné užívanie iných liekov alebo prípadný zvýšený rozklad buniek, ktoré môžu spôsobovať hyperurikémiu.


Obmedzenie potravín živočíšneho pôvodu, napríklad mäsa, údenín, vnútorností a morských plodov

Mäso a morské plody sú bohaté na puríny a zvyšujú hladinu kyseliny močovej v krvi. Mäso a mäsové výrobky (napr. údeniny, paštéty) preto jedzte iba 3x za týždeň (1 porcia zodpovedá 120 g mäsa alebo 50 g údenín). Vnútornosti (napr. pečeň, obličky alebo srdce) majú mimoriadne vysoký obsah purínov, a preto sa im treba vyhýbať.

Odporúča sa konzumovať 120 g rýb 1 –  2x  týždenne, keďže majú priaznivý vplyv na srdcovo-cievnu sústavu. Naopak, morské plody a mäkkýše by sa mali konzumovať iba príležitostne.

Konzumácia nízkotučných potravín a jedál

Konzumácia veľkého množstva tukov zabraňuje vylučovaniu kyseliny močovej obličkami a vedie k zvýšenej hladine kyseliny močovej v krvi. Konzumujte nízkotučné potraviny a používajte minimálne množstvo olejov a (roztierateľných) tukov.

Povolené denné množstvo:
1 – 2 lyžice rastlinného oleja na prípravu jedál, pri príprave šalátov
max. 1 lyžica roztierateľného tuku


Vyhýbanie sa konzumácii príliš veľkého množstva fruktózy

Fruktóza sa prirodzene vyskytuje v ovocí a často sa používa ako sladidlo pri príprave jedál a nápojov. Vyhýbajte sa ovocným džúsom, smoothie a iným sladeným nápojom. Denná konzumácia max. 2 porcií ovocia (= 2 hrste) je v poriadku. Avšak konzumácia ovocia s vysokým obsahom fruktózy, ako napr. banány a hrozno, by mala byť obmedzená. 


Denná konzumácia nízkotučného mlieka a nízkotučných mliečnych výrobkov

Mlieko a mliečne výrobky dokážu znížiť koncentráciu kyseliny močovej v krvi a zároveň sú skvelým zdrojom proteínov. Preto sú ideálne na pokrytie potrebnej dennej dávky proteínov. Denne konzumujte
2 – 3 nízkotučné mliečne výrobky, ako napríklad biely jogurt, tvaroh, cmar a nízkotučný polotvrdý syr.


Pitie dostatočného množstva tekutín

Na zvýšenie množstva kyseliny močovej vylučovaného obličkami by ste mali denne vypiť aspoň 2 litre tekutín. Vhodnými nápojmi sú voda, minerálne vody a nesladené bylinkové a ovocné čaje. Pravidelné pitie kávy môže pomôcť znížiť hladinu kyseliny močovej.


Vyhýbanie sa konzumácii alkoholu

Vo všeobecnosti by ste sa mali vyhýbať konzumácii alkoholu, keďže zvyšuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Dochádza k tomu z viacerých dôvodov vrátane toho, že konzumácia alkoholu zabraňuje vylučovaniu kyseliny močovej a zároveň stimuluje jej tvorbu v pečeni. Pivo (vrátane nealkoholického piva) tiež obsahuje puríny, ktoré zvyšujú koncentráciu kyseliny močovej v krvi. 


Normalizácia telesnej hmotnosti

Keďže obezita sa spája s hyperurikémiou, je potrebné postupne znížiť telesnú hmotnosť. Zníženie hmotnosti tiež pomáha zlepšiť stav metabolizmu v prípade vysokého krvného tlaku, zvýšenej hladiny tukov a glukózy v krvi. Mali by ste sa však vyhnúť drastickým diétam. Snažte sa schudnúť 0,5 – 1 kg týždenne celkovou zmenou životného štýlu.


Strukoviny – prospešné alebo nie?

Strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach, cícer, sója) a produkty vyrobené zo strukovín rovnako ako viaceré druhy zeleniny (napr. špenát a brokolica) obsahujú puríny, napriek tomu však nemajú žiadny vplyv na koncentráciu kyseliny močovej v krvi. Napriek starším odporúčaniam by sa tieto potraviny nemali obmedzovať. Vyhnite sa však ich kombinácii so živočíšnymi zdrojmi purínov, napríklad s mäsom.

 

Praktické rady

  • Odstraňujte kožu z rýb, hydiny a bravčového mäsa.

  • Odporúča sa pripravovať jedlá s malým obsahom mäsa, napr. ryža s mäsom alebo chili con carne.

  • Vyhýbajte sa údeným výrobkom, pretože proces údenia zvyšuje koncentráciu purínov.

  • Mäso konzumujte menej často a mäsité jedlá nahraďte vegetariánskymi s cereálnym základom a zeleninou.

  • Denne konzumujte 3 porcie zeleniny/šalátu a maximálne 2 porcie ovocia (1 porcia = 1 hrsť) – vďaka tomu dosiahnete potrebné denné množstvo vitamínu C. Vitamín C pomáha znižovať hladinu kyseliny močovej v krvi. Medzi potraviny bohaté na vitamín C patrí citrusové ovocie, jahody, sladká paprika, listová zelenina, kapusta a špenát.

  • Namiesto vývarov z mäsa alebo kostí konzumujte zeleninové polievky, keďže puríny sú rozpustné vo vode.

  • Vyhýbajte sa hotovým dochucovadlám, omáčkam a bujónom vyrobeným z mäsa. Namiesto nich používajte na dochutenie zeleninové bujóny bez výťažku z kvasníc alebo čerstvé bylinky a zeleninu.

  • Uprednostňujte nízkotučné spôsoby prípravy jedál, napríklad varenie, dusenie, príprava na pare, restovanie na malom množstve oleja alebo príprava v parnom hrnci

 

Výber potravín

 

 OdporúčanéNeodporúčané
Nápoje

Voda, (sýtená) minerálna voda, sóda s citrónom, nesladený bylinkový/ovocný čaj

> minimálne 2 litre denne
Ovocné džúsy, smoothie, limonády, ľadový čaj, ochutené minerálne vody, energetické nápoje; alkoholické nápoje (alkohol v obmedzenom množstve po konzultácii s lekárom), nealkoholické pivo
Zelenina, strukoviny, huby

Všetky druhy zeleniny pripravené na prírodno alebo surové, šalát ako príloha, strukoviny, huby

Príprava jedál bez tuku, napr. konzervovaná/v strúhanke obaľovaná zelenina;

Kombinácia strukovín a mäsa, údenín, vnútorností
Ovocie

Všetky druhy surového alebo upraveného ovocia, napr. kompót

> Max. 2 porcie ovocia denne
Veľa ovocia, ktoré obsahuje veľké množstvo fruktózy (napríklad banány, hrozno a čerešne)
Obilniny & cereálne výrobky, zemiakyChlieb, pečivo, cestoviny, ryža, knedličky, polenta, kuskus, pšeno, pohánka, … > podľa možnosti celozrnné verzie, zemiakyPríprava zemiakov s veľkým množstvom tuku ako chipsy a krokety
Mlieko & mliečne výrobkyMlieko a mliečne výrobky (bez obsahu tuku), napríklad biely jogurt, tvaroh, cmar, kyslé mlieko, kefír, skyr

Mliečne výrobky s ovocím, napríklad ovocný jogurt alebo ovocný cmar;

syry bez obsahu tuku
Tuky & olejePoužívanie mierneho množstva rastlinného oleja a roztierateľných tukov na prípravu jedál a šalátovPrepustené maslo, bravčová masť, škvarková nátierka
Mäso & mäsové výrobky

Chudé hydinové, hovädzie, teľacie, bravčové mäso, … Chudé mäsové výrobky ako šunka, poľská klobása, teľacia klobása

> max. 2 – 3x týždenne 120 g mäsa alebo 50 g údenín

Koža z hydiny, z bravčového mäsa;

Vnútornosti a výrobky z vnútorností, ako pečeňové knedličky, slezina na hrianke;

Údené mäsové výrobky;

Výrobky a jedlá s vysokým obsahom tukov, napríklad potraviny obaľované v strúhanke
Ryby, morské plody & mäkkýše

Všetky druhy čerstvých rýb s vysokým aj nízkym obsahom tuku

> 1 – 2x týždenne 120 g
Morské plody, mäkkýše, koža z rýb, konzervované ryby, údené ryby
Vajcia3 vajcia týždenneJedlá z vajec s vysokým obsahom tuku, napríklad hemendex
Hotové jedlá, droždie, sladkosti & slané pochúťkyNízkokalorické dezerty ako prírodný tvaroh s ovocím, jablková štrúdľa z lístkového cesta, domáci puding; sladkosti/slané pochúťky s mierou

Hotové výrobky, hotové dochucovadlá a omáčky; výrobky s obsahom veľkého množstva kvasníc, napr. zmesi korenia s kvasnicovým základom;

sladkosti s vysokým obsahom tuku, napr. lístkové/rýchle lístkové cesto, šišky, krémové koláče

V tejto tabuľke sa neuvádza všetko, ale má slúžiť ako návrh a inšpirácia.

 

Ideen für vegetarische Speisen

Kalte Mahlzeiten

  • Mittelfetter Schnittkäse (35% F.i.T.) mit Brot und Gemüse (Tomaten, Paprika, Pfefferoni, Gurkerl)
  • Topfenaufstrich (Liptauer, Ei-, Kräuter-, Kürbiskern-, Krenaufstrich) mit Vollkornbrot und Gemüse
  • Kichererbsen-, Linsen-, Bohnenaufstrich mit Brot
  • Hartes/weiches Ei mit Brot und Gemüsesticks
  • Tomate-Mozzarella mit Grahamweckerl
  • Griechischer Bauernsalat mit Schafkäse und Ciabatta
  • Nudel-/Getreidesalat mit Käse oder Ei und Gemüse
  • Bohnen-/Linsen-/Kichererbsensalat mit Gebäck
  • Haferbrei mit Obst und Nüssen
  • Grießkoch/Milchreis mit ungezuckertem Kompott/Fruchtmus


Warme Mahlzeiten

  • Spaghetti mit Tomatensauce oder Zucchinicarbonara
  • Gefüllte Zucchinischiffchen mit Erdäpfeln
  • Kürbisgemüse mit Polentaschnitten
  • Fisoleneintopf mit Brot
  • Linsengemüse mit Semmelknödel
  • Cremespinat mit Röstkartoffeln und Spiegelei
  • Strudeln aus gezogenem Strudelteig mit div. Füllungen wie Gemüse, Spinat-Schafkäse, Kraut, Kürbis
  • Gemüse-, Spinat- oder Kürbislasagne
  • Eiernockerl mit grünem Salat
  • Krautfleckerl mit Salat
  • Gemüse-Reispfanne mit gebratenem Tofu
  • Erdäpfel-Brokkoli-Auflauf
  • Kichererbsencurry mit Reis
  • Gemüselaibchen mit Kräutersauce und Petersilerdäpfeln
  • Topfenpalatschinken mit ungezuckertem Kompott
  • Apfel-Reisauflauf

 

Finden Sie diesen und weitere Beiträge auch als Ratgeber zum Download als PDF.
 

Quellen:
Gröbner, W.: Hyperurikämie und Gicht. In: Biesalski, Hans Konrad et al. (Hrsg.): Ernährungsmedizin / Nach dem neuen Curriculum Ernährungsmedizin der Bundesärztekammer. 5. Auflage, Thieme-Verlag, Stuttgart, 2018, S.709–719.

Sautner, J. et al. (ÖGR – Arbeitskreis für Arthrose und Kristallarthropathien): Österreichische Ernährungs- und Lebensstilempfehlungen bei Gicht und Hyperurikämie. In: Zeitschrift für Rheumatologie, 7, Springer Verlag, Berlin Heidelberg, 2015, S.631-636.

Choi, HK et al.: Purine-rich foods, dairy and protein intake, and the risk of gout in men. In: N. Engl. J. Med. 350 (11), 2004, S.1093-1103.

Kaneko, Kiyoko et al.: Total Purine and Purine Base Content of Common Foodstuffs for Facilitating Nutritional Therapy for Gout and Hyperuricemia. In: Biol. Pharm. Bull. 37 (5). Japan, 2014, S.709-721.

Bundesministerium für Gesundheit: Die österreichische Ernährungspyramide, Online im WWW unter URL: sozialministerium.at