Syndróm diabetickej nohy

ČASTÁ PRÍČINA AMPUTÁCIE

Silný zápal a vredy

 

Dlhodobá vysoká hladina glukózy v krvi poškodzuje nervy a cievy v nohách. Pravdepodobnosť výskytu menších problémov s nohami je pri diabete vyššia a tieto problémy sa často dlhý čas prehliadajú. Výsledkom môže byť bolesť, silný zápal a tvorba vredov.

Nazýva sa to syndróm diabetickej nohy, pretože možných príčin je viac. Najbežnejšou príčinou je diabetická neuropatia, t. j. poškodenie nervov, ktorá sa u diabetikov prejavuje typickými príznakmi. Dôležitú úlohu však zohráva tiež angiopatia, t. j. poškodenie malých a veľkých ciev. WHO definuje syndróm diabetickej nohy ako “infekciu, ulceráciu (tvorbu vredov) a/alebo deštrukciu hlbokého tkaniva spojenú s neurologickými abnormalitami a/alebo s rôznymi štádiami okluzívneho ochorenia tepien v dolných končatinách”.

Približne každý druhý diabetik je ohrozený syndrómom diabetickej nohy a približne každú štvrtú hospitalizáciu diabetika si vyžiadajú problémy s nohami. Diabetes je dnes najčastejším dôvodom amputácií, ktoré nie sú spôsobené nehodou. Diabetici podstupujú amputáciu 30-krát častejšie než ľudia, ktorí diabetom netrpia, a po prvej amputácii podstupuje asi polovica pacientov ďalšiu amputáciu do 5 rokov. Je preto mimoriadne dôležité prijať preventívne opatrenia už v raných štádiách a nezasiahnuť, až keď už dôjde k poškodeniu.

Dlhodobá vysoká hladina glukózy v krvi poškodzuje nervy a cievy v nohách. Pravdepodobnosť výskytu menších problémov s nohami je pri diabete vyššia a tieto problémy sa často dlhý čas prehliadajú. Výsledkom môže byť bolesť, silný zápal a tvorba vredov.

 

Prevencia je aktívnou ochranou zdravia

Aby sa predišlo rôznym problémom s nohami spôsobeným diabetom, diabetici by mali svojim nohám venovať osobitnú starostlivosť a chrániť si ich. Pri poškodení nervov diabetom je koža na nohách často veľmi suchá a krehká.  Rýchlejšie sa tvorí stvrdnutá koža alebo menšie poranenia, ktoré sú ideálnou vstupnou bránou pre baktérie. Pravidelné používanie vhodného krému je tou najlepšou ochranou zdravia. Odporúčajú sa produkty starostlivosti s ureou bez parfumácie a konzervačných látok.    

Ďalšie tipy pre prevenciu:

  • Optimalizácia hladiny glukózy v krvi na minimalizáciu poškodenia nervov

  • Denná kontrola prípadných zmien na nohách (pľuzgiere, otlaky, stvrdnutá koža, natrhnutia atď.)

  • Berte vážne varovné signály ako pálenie/mravčenie/bolesť a kontaktujte svojho lekára

  • Dôkladná starostlivosť o nohy a nechty (skráťte nechty, opatrne odstráňte stvrdnutú kožu, používajte krém s ureou)

  • Pred obutím topánok skontrolujte, či v nich nemáte kamienky

  • Vyberte si dobre sediace topánky

  • Každý deň si vymieňajte ponožky a pančuchy, vyhýbajte sa tesným manžetám a drsným švom

  • Nechodievajte bosí, aby ste predišli menším poraneniam

  • Eliminujte rizikové faktory, napríklad fajčenie, priveľké množstvo alkoholu a nadváha

 

Diabetická neuropatia

Dlhodobo zvýšená hladina glukózy v krvi môže spôsobiť poškodenie nervov, najmä v nohe. Vtedy nastupuje senzitívna neuropatia, pri ktorej dochádza k poruchám alebo úplnej absencii citlivosti na dotyk, bolesť a teplotu. Zapríčiňuje poruchy citlivosti v nohách, vznik typických diabetických vredov spôsobených tlakom, infekcie a väčšinu amputácií.

Typická neuropatia začína na prstoch nôh a na chodidle mravčením alebo pálením a postupne prejde do bolestí, ktoré treba tlmiť silnými liekmi. Mnoho pacientov zároveň trpí aj angiopatiou (poškodením ciev). Toto poškodenie ciev môže, samozrejme, nielen vyvolávať príznaky (okluzívne ochorenie tepien, diabetická gangréna atď.), ale môže tiež komplikovať hojenie neuropatických poranení a vredov. Diabetici by sa preto mali vyhýbať všetkému, čo môže spôsobiť poškodenie ciev: fajčenie, vysoká hladina tukov alebo kyseliny močovej v krvi, nadváha a nedostatok pohybu.