Výživa a diabetes
NEVYHNUTÁ ZLOŽKA ÚČINNEJ LIEČBY DIABETU
zlepšite a udržte si zdravie a kvalitu života
Na pacientov trpiacich diabetom 1. aj 2. typu sa vzťahujú v podstate rovnaké výživové odporúčania. Stravovanie prispôsobené diabetu je dôležitým pilierom účinnej liečby diabetu. Nutričná liečba môže pomôcť zlepšiť a udržať zdravotný stav a kvalitu života diabetikov z dlhodobého hľadiska. Keďže pacienti trpiaci diabetom 1. typu sú takmer vždy štíhli, zatiaľ čo väčšina pacientov trpiacich diabetom 2. typu má nadváhu, pacienti trpiaci diabetom 2. typu musia viac dbať na stravu s obmedzenou kalorickou hodnotou a nízkym obsahom tukov, spolu so zvýšenou fyzickou aktivitou.
Diabetici liečení inzulínom musia venovať pozornosť sacharidovým jednotkám (1 sacharidová jednotka zodpovedá 10 g sacharidov), aby dokázali prispôsobiť množstvo prijímaných sacharidov dávke inzulínu. Odporúča sa rozložiť príjem sacharidov rovnomerne počas celého dňa, závisí to však aj od druhu liečby inzulínom.
Diabetici by mali dbať na pestrú a vyváženú stravu rovnako ako tí, ktorí diabetom netrpia. Cieľom je skĺbiť dobrú chuť so správnym výberom, množstvom a konzistenciou jedla, aby došlo k zlepšeniukondície a kontroly hladiny glukózy v krvi.
„Dbajte o svoje telo. Je to jediné miesto, kde môžete žiť.“
Jim Rohn
Stravovanie pri diabete nie je diétou a v žiadnom prípade nie je jednotvárne. Diabetikom sa odporúča vyvážená a pestrá zmiešaná strava. Alfou a omegou je upraviť si stravovanie zodpovedne a tak, aby Vám jedlo prinášalo potešenie. Dlhodobý úspech Vám pomôže dosiahnuť postupná zmena stravovacích návykov.
Výživová pyramída pomáha určiť, ktoré jedlá a v akom množstve by ste mali jesť. Nasledujúce odporúčania sa týkajú optimálnej distribúcie živín podľa najnovších európskych usmernení pre výživu pri diabete:
Vysoký obsah sacharidov (45 – 60 % denného príjmu energie)
Vysoký obsah vlákniny (40 g denne)
Nízky obsah tukov (30 % denného príjmu energie – 35 % pri normálnej hmotnosti)
Normálny obsah bielkovín (10 – 20 % denného príjmu energie)
Mnohí diabetici sa vyhýbajú sacharidom a riadia sa predchádzajúcimi, dnes už zastaranými, pokynmi. Namiesto sacharidov jedia príliš veľa tukov a bielkovín, aby šetrili inzulín, keďže tieto zložky potravy nezvyšujú hladinu krvnej glukózy.
Tento spôsob stravovania vedie nielen k nadváhe, zvýšeniu hladiny tukov a kyseliny močovej v krvi, ale zvyšuje tiež riziko srdcovo-cievnych ochorení. V dôsledku toho môže dôjsť k infarktu alebo mozgovej príhode. Diabetici by sa nemali vyhýbať sacharidom, ale mali by sa naučiť počítať ich a brať do úvahy ich vplyv na hladinu glukózy v krvi (glykemický index).
Optimálne zloženie jedál
Pre optimálne zloženie jedál je charakteristická vysoká nutričná hustota a nízka energetická hustota.
Jedlo obsahuje:
dávku bielkovín
dávku prílohy
zeleninu a/alebo šalát
Príloha je tá časť jedla, ktorá obsahuje sacharidy. Tradične sa používa chlieb, pečivo, obilniny a cereálne výrobky, zemiaky atď.
1 dávka oblohy zodpovedá
1 – 2 krajcom chleba hrubým ako prst alebo 1 – 2 kúskom peči
1 hrsti uvarenej ryže, uvarených cestovín, uvarených obilnín, zemiakov, knedličiek, ...
Harmonogram jedál
Ak jedávame pravidelne, predchádzame tak výkyvom hladiny glukózy v krvi a má to pozitívny vplyv na krivku glukózy v krvi.
Koľko jedál denne sa odporúča?
Odporúča sa jesť 3 hlavné jedlá alebo 5 – 6 menších jedál za deň (3 hlavné jedlá a 2 – 3 menšie občerstvenia medzi jedlami). Odporúčanie frekvencie jedál závisí od Vášho individuálneho konceptu liečby. Medzi jedlami dodržiavajte „prestávky v jedení“ dlhé 3 – 5 hodín.
Hlavné jedlá (raňajky, obed a večera) predstavujú základnú štruktúru denného jedálnička. Ich zloženie sa odvíja od optimálneho zloženia jedál (pozri predchádzajúcu stranu).
Ako občerstvenie medzi jedlami alebo jedlo v neskorých hodinách odporúčame napríklad 1 téglik jogurtu, 1 kus ovocia, 1 malý krajec chleba s oblohou.
Zvyknite si na určitú pravidelnosť v každodennom stravovaní.