Inzulín

Telo potrebuje na metabolizmus hormón inzulín. Ten prepravuje glukózu z krvi do buniek, kde je potrebná na výrobu energie. Sacharidy zo stravy sa rozkladajú v črevách okrem iného na glukózu. Tieto molekuly glukózy sa potom dostávajú do krvi a odtiaľ sú roznášané do buniek všetkých častí tela. Inzulín otvára bunky molekulám cukru

Ak ste diabetik, ktorý si potrebuje vpichovať inzulín, znamená to, že Vaše telo nedokáže vyrobiť dostatočné množstvo vlastného inzulínu. Pri nedostatku inzulínu rýchlo stúpa hladina glukózy v krvi, čo môže spôsobiť ketoacidózu alebo dokonca ketoacidotickú kómu. Pomocou individuálne upravenej liečby inzulínom však môžete žiť svoj život zdravo a aktívne iba s niekoľkými obmedzeniami.

 

Za seba zodpovedajúci odborník

Inzulín-dependentní diabetici musia presne poznať pôsobenie používaných inzulínov. Ale nielen to. Musia tiež chápať, ako inzulín, stravovanie a aktivita spoločne zabezpečujú udržiavanie požadovanej hladiny inzulínu v krvi. Intenzívna osveta je potrebná, aby bol za seba zodpovedajúci odborník schopný zvládať svoj život takmer ako zdravá osoba. Toto je dôležité pre pacientov trpiacich diabetom 1. aj 2. typu. Rôzne pôsobenie inzulínu umožňuje ľuďom vysokú flexibilitu vrátane veľkej fyzickej aktivity. 

Prispôsobenie dávkovania inzulínu situáciám každodenného života

Vždy, keď sa prísun potravy alebo fyzická aktivita výrazne odlišujú od štandardných denných situácií, treba tomu adekvátne prispôsobiť dávkovanie inzulínu. Svoje hodnoty môžete kontrolovať častejším meraním hladiny krvnej glukózy. Ak je Vaša hladina krvnej glukózy vyššia počas dlhšej doby, je potrebné upraviť dávku inzulínu podľa pokynov Vášho lekára. 

Produkcia inzulínu

Inzulín v pankrease po prvýkrát objavili a preskúmali kanadskí vedci Dr. Rederick G. Banting a Charles H. Best v roku 1921. Až do 80. rokov minulého storočia sa inzulín vyrábal za použitia pankreasu prasiat a dobytka. Dnes takmer všetci diabetici používajú biosyntetický, vyrábaný regulárny inzulín, ktorý sa spracúva pomocou technológie genetickej rekombinácie. Mikroorganizmy, ako medicínske kvasinky, sú naprogramované tak, aby produkovali inzulín identický s tým ľudským.

Typy inzulínu

Existujú 2 hlavné typy inzulínu: regulárny inzulín a analógy inzulínu. V rámci oboch skupín rozlišujeme krátko-, stredno-, dlhodobo účinkujúce a miešané inzulíny. Odlišujú sa tým, kedy nastane účinok, kedy nastane najsilnejší účinok a ako dlho účinok trvá. Príčinou týchto odlišností je mierne odlišná štruktúra, a preto aj vstrebávanie z tukového tkaniva do krvi trvá rôzne dlho. Výber inzulínu pre konkrétneho diabetika závisí od jeho životného štýlu a potrieb. Výber inzulínu je spoločným rozhodnutím lekára a samotného poučeného pacienta.

 

Koncentrácia inzulínu

Vo väčšine krajín je dostupný iba inzulín U100 (1 ml tekutiny obsahuje 100 IU inzulínu). Pri cestovaní do zahraničia, prosím, berte na vedomie, že v rôznych krajinách môže byť dostupný inzulín s odlišnou koncentráciou (U40).

Dbajte na to, aby ste používali inzulín so správnou koncentráciou, aby ste predišli poddávkovaniu alebo predávkovaniu!

 

 

Krátkodobo účinkujúci inzulín

Analógy inzulínu

Účinok inzulínu s krátkodobým účinkom začína ihneď po vpichnutí (10 minút po vpichnutí). Najsilnejší účinok nastáva po 60 (30 až 90) minútach. Celkovo pôsobí dve až tri hodiny. Pre ďalšie informácie o spektre účinkov si, prosím, prezrite nižšie uvedený graf.


Pre tento rýchly nástup účinku týchto nových inzulínov s krátkodobým účinkom (analógov inzulínu), nie je potrebné čakať medzi vpichnutím inzulínu a jedlom a zisťovať, či je hladina krvnej glukózy v poriadku. Analógy inzulínu je možné vpichnúť pred jedlom, pri jedle aj ihneď po jedle, čo umožňuje značnú flexibilitu.

 

    Inzulín s oneskoreným nástupom účinku

    Inzulín s oneskoreným nástupom účinku pokrýva neustálu základnú potrebu inzulínu ľudského tela, preto sa tiež nazýva bazálny inzulín (inzulín nalačno).

    Existujú nasledujúce hlavné skupiny inzulínov s dlhodobým účinkom:

    1. Inzulín NPH (môže sa vpichovať pomocou inzulínového pera)

    2. Inzulín so zinkom (nemôže sa vpichovať pomocou inzulínového pera)

    3. Analógy inzulínu s oneskoreným nástupom účinku: glargín, detemir, glulizín (môžu sa vpichovať pomocou inzulínového pera)

       

     

      Inzulín NPH

      NPH je skratkou pre Neutrálny Protamín Hagedorn. Uvoľňuje sa pomaly a má strednodobý účinok. Inzulín sa naviaže na nosič NPH, ktorý spôsobuje oneskorenie resorpcie do krvi. V závislosti od dávky môže byť toto oneskorenie rozličné. Normálna dĺžka účinku je 12 (8 – 16) hodín. Najsilnejší účinok nastupuje po 4 až 6 hodinách.

      Inzulíny so zinkom

      Podľa stupňa kryštalizácie inzulínu majú strednodobý (12 – 16) až dlhodobý (24 – 46) účinok.

      Analógy inzulínu s oneskoreným nástupom účinku

      Medzi najnovšie vyvinuté druhy analógov inzulínu patria analógy s oneskoreným nástupom účinku, ako napríklad glargín, detemir alebo glulizín. Ich účinok je dlhší (v priemere 24 hodín) ako pri inzulíne NPH a tiež stabilnejší, čím znižujú riziko hypoglykémie.

       

      Miešaný inzulín

      Regulárny inzulín a inzulín NPH s oneskoreným nástupom účinku je možné miešať. Výsledné zmiešané inzulíny NPH je možné prispôsobiť individuálnym potrebám diabetika. Farmakodynamika oboch zložiek zostane rovnaká.

      Miešané inzulíny NPH sú dostupné v rôznych stanovených pomeroch a tiež už pripravené v inzulínových perách.

      Miešané analógy inzulínu sú hotové zmesi analógov inzulínu s krátkodobou činnosťou a zložky s oneskoreným nástupom účinku.

        Krátkodobo účinná zložka pokrýva potrebu inzulínu pri jedle, zatiaľ čo zložka s oneskoreným účinkom pokrýva základné potreby. Miešané analógy je možné vpichovať priamo počas jedla a obmedziť tak riziko vzniku hypoglykémie. Hladina glukózy v krvi po jedle je lepšia v porovnaní s podávaním miešaných inzulínov obsahujúcich regulárny inzulín.