Technika vpichovania

SPRÁVNE PODANIE INZULÍNU DO TKANIVA

Vyhýbanie sa komplikáciám

 

Správna technika vpichovania zaisťuje správne podanie inzulínu do tkaniva a včasné uvoľnenie inzulínu do tela, vďaka čomu sa predchádza komplikáciám.

 

Výber miesta vpichu

Vpichovať treba do tukového tkaniva kože (podkožného) tak, aby bola zaistená čo najlepšia dostupnosť inzulínu.
 
Vhodné miesta vpichu

Inzulín možno vpichovať do rôznych častí tela. Váš lekár Vám odporučí vpichovať si inzulín do stehna, brucha, zadku alebo ramena. V rámci zvolenej časti tela sa odporúča striedať konkrétne miesta vpichu. Inak môže dôjsť k podráždeniu alebo opuchnutiu kože a bude ťažšie predvídať účinok inzulínu.

Rýchlo pôsobiace druhy inzulínu (analógy inzulínu a miešaný inzulín) treba vpichnúť na nasledujúcich miestach:

  • Brucho
  • Stehno

Odporúčané miesto vpichu pomaly účinkujúceho inzulínu (inzulín s oneskoreným nástupom účinku alebo miešaný inzulín):

  • Zadok

    Rýchlosť resorpcie inzulínu

    • Stehno: pomalá

    • Ruky: stredne rýchla

    • Brucho: rýchla

    • Zadok: poma

    Vpichy do rúk sa neodporúčajú, s výnimkou prípadov, kedy vpichnutie vykonáva asistujúca osoba a drží kožný záhyb. Odporúča sa počas dňa meniť miesto vpichu v rámci danej časti tela. Každé nové vpichnutie by malo byť vzdialené o šírku jedného prsta od miesta posledného vpichu.

    Každý týždeň striedajte pravú a ľavú stranu tela. Na našej podstránke na sťahovanie dokumentov nájdete šablóny striedania miest vpichu, ktoré pomáhajú zaisťovať správne vpichnutie do brucha a stehna (pre deti a dospelých).

    Vpichnutie s kožným záhybom

    Na zaistenie vpichnutia do podkožného tkaniva a nie do svalového tkaniva sa odporúča vytvoriť a držať kožný záhyb a uskutočniť vpichnutie doňho. V tomto prípade je možné použiť inzulínové pero s dĺžkou ihly 12/12,7 mm alebo 8 mm. Iba deti alebo veľmi štíhle dospelé osoby môžu používať ihlu s dĺžkou 5/6/4 mm. Správna dĺžka ihly pre vaše potreby sa určí počas tréningu diabetu. Uhol vpichu môže byť 90° alebo 45° –  podľa osobnej preferencie pacienta. Pre správne držanie kožného záhybu použite iba palec a ukazovák. Musí byť zachytená iba koža a podkožné tkanivo, svalové tkanivo nesmie byť zachytené.

     

      Vpichnutie bez kožného záhybu

      Odporúča sa uskutočniť všetky vpichnutia bez držania kožného záhybu pri uhle 45° (dĺžka ihly: 12,7/8 mm). Iba pri vpichovaní do zadku je možné zvoliť uhol 90°. Používaním kratších ihiel sa dá zabrániť vpichnutiu do svalu. (Kratšie ihly sa neodporúčajú všetkým pacientom.)

       

      Správna dĺžka ihly

      Výber správnej dĺžky ihly

      Vek pacientaHmotnosť (BMI)Odporúčaná dĺžka ihly
      bez držania kožného záhybu
      Odporúčaná dĺžka ihly
      s držaním kožného záhybu

      Deti < 12 rokov,

      veľmi štíhli dospelí
      alle6 mm6 mm, 8 mm
      Dospievajúci
      (12 – 18 rokov)
      Durchschnitt6 mm8 mm
      Dospievajúci
      (12 – 18 rokov)
      Übergewicht*6 mm, 8 mm8 mm, 10 mm
      DospelíDurchschnitt6 mm, 8 mm8 mm, 10 mm
      DospelíÜbergewicht*8 mm, 10 mm10 mm, 12 mm

      *nadváha = (BMI > 25)
       

      Opakované používanie ihiel do inzulínového pera môže byť nebezpečné!
      Kryštalizovaný inzulín z predchádzajúceho vpichnutia môže upchať ihlu a spôsobiť nesprávne dávkovanie inzulínu.

      Pri každom vpichovaní použite novú ihlu!
      Použitím novej ihly do inzulínového pera pri každom vpichovaní môžete sami zabezpečiť, že vpichnutie bude čo najbezbolestnejšie. Hroty ihiel do inzulínového pera sú mimoriadne tenké, a preto dochádza k ich poškodeniu už po jednom použití. Každým ďalším použitím sa ihly otupujú a tvoria sa na nich malé nerovnosti. Ďalšie vpichy sa tým stávajú bolestivejšími a môžu dokonca poškodzovať tkanivo, čo môže spôsobiť lipohypertrofiu. Silikónový povrch ihly sa opotrebuje po prvom vpichnutí, opakované používanie môže spôsobiť zbytočnú bolesť. 


      Dbajte na hygienu.
      Ihla do inzulínového pera je sterilným jednorazovým produktom a mala by sa použiť len raz. Po každom vpichu ostávajú na ihle malé stopy krvi a tkaniva, ktoré sú viditeľné iba pod mikroskopom. Preto neodporúčame používať ihlu do inzulínového pera viackrát.

       

      Správne uchovávanie inzulínu

      Inzulín je citlivý na vplyvy prostredia. Nepoužitý inzulín treba skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu pri teplote 4 – 8 °C. Dbajte, aby nikdy nezamrzol (ani na krátky čas). Aby ste predišli pocitu pálenia pri vpichnutí chladného inzulínu, môžete uchovávať fľašku, nádobku alebo injekčnú striekačku s inzulínom, ktorú práve používate, pri izbovej teplote. Uistite sa, že je chránená pred priamym slnečným žiarením a teplom. Plný účinok inzulínu je zaručený po dobu minimálne 4 týždňov.

      Ak musíte dlhší čas pobudnúť v oblastiach s veľmi nízkymi alebo vysokými teplotami, napr. pri cestovaní, odporúča sa uchovávať inzulín v špeciálnom chladiacom puzdre na lieky alebo v izolačnej nádobe z peny alebo polystyrénu. Pri správnom uchovávaní sa vzhľad inzulínu nesmie zmeniť. Ak k takejto zmene dôjde, inzulín stráca svoj účinok znižovania hladiny glukózy v krvi a v žiadnom prípade nesmie byť použitý. Dbajte na to v lete pri cestovaní do teplých oblastí.