Diabetes u mačiek a psov

PRÍZNAKY DIABETU U ĽUDÍ A ZVIERAT SÚ PODOBNÉ

Na meranie hladiny glukózy v krvi sú potrebné špeciálne kalibrované merače

 

Prvým krokom pre život s diabetickým zvieraťom je pochopiť túto chorobu. Čím viac o diabete viete, tým lepšie sa budete vedieť postarať o zdravie Vášho zvieraťa v spolupráci s veterinárom. Je dôležité vedieť, že príznaky diabetu u ľudí a zvierat sú podobné, ale na meranie hladiny glukózy v krvi budete potrebovať iné, špeciálne kalibrované merače.
 
Diabetom trpí 6 z 500 mačiek a 3 z 500 psov.

Diabetes môže byť u každého zvieraťa iný. Z tohto dôvodu je dôležité rozpoznať jeho príznaky v ranom štádiu a o Vašich zisteniach sa porozprávať s veterinárom. V prípade podozrenia na diabetes sú potrebné ďalšie lekárske vyšetrenia.

V prípade podozrenia na ketoacidózu – závažnú komplikáciu diabetu – môže Váš veterinár skontrolovať koncentráciu ketónov v krvi Vášho zvieraťa pomocou merača WellionVet BELUA. Na meranie možno použiť kapilárnu aj žilovú krv.
 
Ak sa diabetes odhalí v ranom štádiu, možno zabrániť krátko- a dlhodobým zdravotným komplikáciám.

 

Pravidelné meranie hladiny glukózy v krvi zohráva dôležitú úlohu pri úspešnej liečbe diabetických zvierat. Meranie hladiny glukózy v krvi by sa malo vykonávať v známom domácom prostredí. Znižuje sa tak stres a Váš veterinár tak získa presné údaje na úpravu plánu liečby diabetu.
 
Merací prístroj WellionVet BELUA bol vyvinutý špeciálne pre mačky a psy. Aby boli výsledky merania hladiny glukózy a ketónov v krvi presné, používajú sa testovacie prúžky a kódovacie čipy špecifické pre každý druh zvieraťa.

 

Diabetes mellitus u zvierat

Diabetes 1. typu
 
Častý u psov

Ničenie beta buniek pankreasu spôsobené imunitou
Absolútny nedostatok inzulínu
 
Zvýšené riziko:

  • Stredný až vyšší vek

  • Plemená s genetickou predispozíciou na diabetes

  • Ďalšie spúšťacie faktory

     

 

Diabetes 2. typu
 
Častý u mačiek

Inzulínová rezistencia a dysfunkcia pankreatických beta buniek
 
Zvýšené riziko:

  • Vyšší vek

  • Kastrované kocúry

  • Obezita

  • Mačky žijúce v interiéri

  • Nedostatok fyzickej aktivity

     

 

Diabetes 3. typu
 
u psov a mačiek

Sekundárny diabetes

  • Spôsobený inými ochoreniami (hypertyroidizmus, akromegália, hyperadrenokorticizmus, ...) alebo liekmi (kortikosteroidy, progestagény) alebo nádormi na pankrease.

  • Riziko je zvýšené pre nekastrované sučky.

     

 

Trpí Vaše zviera diabetom?

Rozpoznajte príznaky!

Zvýšený smäd

Časté močenie

Nadmerný hlad

Nedostatok energie

Strata hmotnosti napriek dobrému apetítu

 

 

Prečo je domáce monitorovanie hladiny glukózy v krvi dôležité?

Hladinu glukózy v krvi zvierat môžu ovplyvňovať rôzne faktory. Hladina stresu u mačiek rýchlo narastá v nezvyčajných situáciách, napríklad pri preprave k veterinárovi alebo počas lekárskych vyšetrení. Hyperglykémia spôsobená stresom sa prejaví vysokou hladinou glukózy v krvi. Diabetes preto nie je možné diagnostikovať na základe jednej zvýšenej hodnoty glukózy.
 
K zvýšeniu hladiny glukózy v krvi psov a mačiek môže tiež dôjsť v súčinnosti s rôznymi sprievodnými stavmi, akými sú napríklad iné hormonálne ochorenia, chronický zápal pankreasu, niektoré nádory, neurologické ochorenia, po úraze alebo v dôsledku užívania niektorých liekov, napr. dlhodobé užívanie glukokortikoidov.

Pri domácom meraní hladiny glukózy v krvi Vášho zvieraťa v pokoji a bežných podmienkach sú výsledky omnoho spoľahlivejšie a meranie je menej stresujúce pre zviera aj jeho majiteľa.
 
Aby ste dokázali chorobu mať pod kontrolou, budete musieť pravidelne kontrolovať hladinu glukózy v krvi. Tieto výsledky niekedy povedú k úprave liečebného plánu Vášho zvieraťa. Presné výsledky meracieho zariadenia WellionVet sú ideálne na zhodnotenie stavu veterinárom.

Dôležité! Aktívny prístup k diabetu, monitorovanie hladiny glukózy v krvi doma v bežných podmienkach a kvalifikovaná veterinárna starostlivosť prispievajú k úspešnému zvládaniu diabetu Vášho zvieraťa.

 

Prečo je potrebný špeciálny glukomer pre zvieratá?

Rozdielna kalibrácia glukomerov pre ľudí a zvieratá


Ak sa na meranie u mačiek alebo psov použije glukomer kalibrovaný na použitie s ľudskou krvou, môže to spôsobiť nepresnosť výsledkov a zobrazenie príliš nízkych alebo príliš vysokých výsledkov.

Glukomer pre ľudí je kalibrovaný na parametre ľudskej krvi a hodnotí hladinu glukózy v ľudskej krvi. Výsledok sa líši od výsledku nameraného u mačiek alebo psov. Aby ste namerali spoľahlivú hladinu glukózy v krvi u Vášho zvieraťa, potrebujete špeciálne kalibrovaný glukomer pre zvieratá.
 
Váš glukomer WellionVet BELUA všetky tieto rozdiely zohľadňuje a je kalibrovaný špeciálne pre mačky a psy.

Krv ľudí a zvierat je odlišná!

Rozloženie glukózy v krvi ľudí a zvierat je odlišné. Ľudia a zvieratá majú odlišnú hodnotu hematokritu (ľudia: 37 – 50 %, psy: 37 – 55 %, mačky: 25 – 47 %), čo znamená, že počet červených krviniek je odlišný.

Aj rozdiel vo veľkosti červených krviniek u rôznych druhov je značný, a teda aj percento glukózy v plazme je odlišné. U ľudí je zastúpenie glukózy v červených krvinkách približne 42 %, zatiaľ čo približne 58 % glukózy sa nachádza v plazme.
 
U mačiek (červené krvinky sú menšie a je ich menej) je glukózy v červených krvinkách iba 7 % a väčšina, 93 %, sa nachádza v plazme.

Správny odber krvnej vzorky u zvierat

Kde odobrať vzorku?

Opýtajte sa veterinára, ako merať hladinu glukózy v krvi Vášmu zvieraťu. Dostanete informácie o najvhodnejších miestach na odber krvnej vzorky.

Vzorku kapilárnej krvi potrebnú na meranie hladiny glukózy v krvi môžete odobrať z nasledujúcich miest:

  • Vnútorná strana ucha

  • Vankúšiky na labkách

  • Vnútorná strana pier

     

Na správne meranie je potrebná iba malá kvapka krvi.

Užitočné informácie o zvládaní diabetu u zvierat

Aká je moja úloha?

  • Používajte výhradne glukomery WellionVet, ktoré boli špeciálne vyvinuté a kalibrované pre zvieratá

  • Hladinu glukózy v krvi merajte svojmu zvieraťu pravidelne a podľa pokynov veterinára.

  • Poznačte si výslednú hladinu glukózy v krvi, množstvo potravy, dávku inzulínu a čas merania do zápisníka Wellion.

  • Informujte veterinára, ak výsledok merania spadá mimo rozmedzia stanoveného veterinárom.

  • Ak je nameraná hladina glukózy v krvi nižšia ako 70 mg/dl (3,9 mmol/l), meranie zopakujte, aby ste odhalili blížiacu sa hypoglykémiu. Proti hypoglykémii môžete rýchlo zakročiť podaním invertného cukrového sirupu.

  • Zviera kŕmte iba takým množstvom potravy, aké odporučil veterinár.

  • Informujte veterinára, keď si všimnete zmenu správania Vášho zvieraťa.

     

Čomu sa vyhýbať?

  • Nepoužívajte glukomery kalibrované pre ľudí.

  • Neznižujte ani nezvyšujte dávky potravy bez toho, aby ste sa najprv poradili s veterinárom

  • Nevpichujte inzulín, ktorý nebol správne uchovávaný

  • Nemeňte dávku inzulínu bez toho, aby ste sa najprv poradili s veterinárom

  • Ak Vaše zviera neje alebo vracia, ihneď kontaktujte veterinára