Perorálne antidiabetiká

ZNIŽOVANIE HLADINY GLUKÓZY V KRVI

 

Perorálne antidiabetiká majú za úlohu normalizovať zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Potreby diabetikov týkajúce sa liekov, dávky a liečby sa odlišujú. Závisia od typu a intenzity ochorenia, od veku, hmotnosti a existujúcich neskorších komplikácií či iných ochorení.

 

Existujú rôzne skupiny antidiabetík:

Biguanidy:Z tejto skupiny liekov sa používa už len látka metformín, ktorá pôsobí rôznymi spôsobmi –  znižuje inzulínovú rezistenciu zvyšovaním vstrebávania glukózy do buniek. Navyše, metformín zastavuje glukoneogenézu v pečeni a vstrebávanie sacharidov v črevách. Má tiež priaznivý vplyv na metabolizmus tukov.
 
Sulfonylmočovina:Znižuje hladinu glukózy v krvi vďaka zvýšeniu produkcie inzulínu, ktorá je možná, pokiaľ bunky pankreasu produkujúce inzulín nie sú úplne zničené alebo poškodené. Táto skupina liekov je teda ideálna pre pacientov trpiacich diabetom 2. typu, ktorí potrebujú podporiť tvorbu inzulínu v tele.
 
Inhibítory resorpcie glukózy: Zastavujú vstrebávanie glukózy z čriev do krvi, a tak umožňujú efektívnejší rozklad glukózy. Podávanie týchto liekov počas jedla pomáha predchádzať vysokej hladine glukózy v krvi po jedle. 

Inzulínové senzitizéry:Účinok antidiabetík z tejto skupiny je úplne odlišný. Vstrebávanie glukózy do periférneho svalového a tukového tkaniva je zvýšené bez potreby väčšieho množstva inzulínu. Telo reaguje na inzulín citlivejšie a inzulínová rezistencia klesá. Presne sa tak kompenzuje porucha pri diabete 2. typu.