Druhy liečby inzulínom

VYROVNANIE EXISTUJÚCEHO NEDOSTATKU INZULÍNU

Vylučovanie inzulínu u osôb, ktoré netrpia diabetom

Cieľom liečby diabetu je úplná kompenzácia prvotnej poruchy metabolizmu sacharidov. Tento cieľ sa dá dosiahnuť, iba ak pacient spolupracuje.
Kedysi sa pacient musel prispôsobovať liečbe, dnes je to presne naopak. Liečba je prispôsobená potrebám a životnému štýlu pacienta.

    Najmä pri diabete 2. typu je dôležité, aby pacient zmenil svoj životný štýl – fyzickú aktivitustravovanie – aby došlo k zníženiu hmotnosti. V niektorých prípadoch to na uvedenie hladiny cukru v krvi do normálu stačí. Ak však tieto opatrenia nie sú úspešné, ďalšou voľbou sú perorálne antidiabetiká. Najmä na začiatku takejto liečby sa používa len jedna látka.

    Ak to nie je postačujúce, lekár predpíše kombináciu rôznych látok, či dokonca inzulín, aby došlo k zníženiu hladiny glukózy v krvi na cieľovú hodnotu. Dnes je cieľom podávať inzulín podobný tomu, ktorý je produkovaný fyziologicky.

    Druhy liečby sú nasledujúce:

     

    Liečba prandiálnym inzulínom

    Pacienti s diabetom podstupujúci liečbu prandiálnym inzulínom si podávajú regulárny inzulín alebo krátkodobo pôsobiace analógy inzulínu iba pri jedle. Táto metóda je ideálna pre pacientov trpiacich diabetom 2. typu, ak ich telo produkuje dostatočné množstvo bazálneho inzulínu (pre stav nalačno). Vhodná dávka inzulínu závisí od hladiny glukózy v krvi pred jedlom a od plánovaného množstva prijímanej potravy, alebo si pacient podáva pevne stanovenú dávku inzulínu podľa pokynov lekára. Kvalita života pacientov sa zlepší, pretože ich stravovanie či životný štýl nie sú nijak obmedzené.

    Konvenčná liečba inzulínom (CT)

    Pri konvenčnej liečbe inzulínom si pacient vpichuje miešaný inzulín dvakrát denne – ráno a večer. V niektorých prípadoch je vhodné podať si miešaný inzulín aj trikrát denne – pri raňajkách, obede a večeri.

    Konvenčná liečba inzulínom je najlepšou voľbou pre ľudí s pravidelným denným režimom, ktorí sú schopní jedávať v pevne stanovený čas.

      Je to dôležité preto, lebo podávanie kombinácie krátko- a dlhodobo účinkujúceho inzulínu v pevne stanovenú dobu si vyžaduje pravidelný príjem potravy, aby sa predišlo hypoglykémii.

      Najväčšou výhodou konvenčnej liečby pre pacienta je to, že vďaka nie príliš častému vpichovaniu nie je náročná.

      ​​​

      Intenzifikovaná liečba (ICT)

      Intenzifikovaná liečba inzulínom (ICT), funkčná liečba inzulínom (FIT), bazálno-bolusový režim (BBT) – to sú rôzne názvy moderných druhov liečby inzulínom, pri ktorých sa snažíme napodobniť stav metabolizmu zdravých ľudí pomocou viacerých vpichnutí a meraní hladiny glukózy v krvi za deň. Čas a množstvo prijímanej potravy možno zvoliť ľubovoľne. 

      Táto liečba spočíva v aplikácii stredno- až dlhodobo účinkujúcich inzulínov (ráno a večer alebo ráno, na obed a neskoro večer) na pokrytie bazálnej potreby inzulínu počas 24 hodín. Navyše si pacient podáva krátkodobo účinkujúci inzulín na pokrytie potreby inzulínu po jedle alebo na úpravu vysokej hladiny glukózy v krvi = bolus.

      Diabetici musia dbať na čas, ktorý musí uplynúť medzi vpichnutím a jedlom. V závislosti od druhu používaného inzulínu to môže byť 0 (analóg inzulínu) až 30 minút (regulárny inzulín). ICT liečba je vhodná najmä pre pacientov trpiacich diabetom 1. typu, motivovaných pacientov trpiacich diabetom 2. typu a tehotné ženy. ICT umožňuje pacientom dobrú kontrolu glykémie a predchádza hypo- a hyperglykémii. Tento druh liečby sa dá prispôsobiť životnému štýlu pacienta. Ten však potrebuje intenzívny tréning. Musí si 4- až 7-krát denne kontrolovať hladinu glukózy v krvi, viesť si presný denník a musí byť ochotný vpichovať si inzulín niekoľkokrát denne.

       

      Liečba inzulínovou pumpou (CSII)

      Ďalším názvom liečby inzulínovou pumpou je CSII, teda „continuous subcutaneous insulin infusion“ (kontinuálna podkožná infúzia inzulínu). Liečba inzulínovou pumpou umožňuje omnoho lepšie zvládanie diabetu, keďže sme vďaka nej schopní podávať inzulín (regulárny inzulín alebo krátkodobo účinkujúce analógy) vo veľmi malých prednastavených prírastkoch na uspokojenie potreby bazálneho inzulínu počas celého dňa.

        Kopíruje sa tak fyziologická funkcia zdravého pankreasu a dochádza k stabilizácii hladiny glukózy v krvi nalačno a medzi jedlami. Dávky inzulínu možno prispôsobiť individuálnym potrebám diabetika. Inzulín potrebný na pokrytie potreby počas jedla možno podať presne, jednoduchým stlačením príslušného tlačidla.

        Toto diabetikom umožňuje úplnú flexibilitu – po zvládnutí obsluhy inzulínovej pumpy sa dá bez problémov športovať, dopriať si dlhší spánok a užívať si život. Indikácie pre užívanie inzulínovej pumpy sú: nekontrolovateľné kolísanie hladiny glukózy v krvi, fenomén brieždenia (dawn fenomén), inzulínová rezistencia, neuvedomovanie si hypoglykémie, častá hypoglykémia, bolestivá diabetická neuropatia, cvičenie a tehotenstvo.